SİHA gemisi nedir? TCG Anadolu SİHA gemisi özellikleri

TCG Anadolu (L-400), Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan LHD sınıfı (havuzlu helikopter gemisi) savaş gemisi. TCG Anadolu, Türk Donanma tarihinin birinci LHD gemisidir. İsmini Anadolu yarımadasından almıştır.

Gemi, Türk Deniz Kuvvetleri için bir komuta merkezi ve amiral gemisi misyonu görürken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzun vadeli muharebe, uzun aralıklı askerî muharebe yahut insani yardım operasyonları üzere çeşitli gereksinim ve ihtiyaçları karşılayabilmekte.

TCG Anadolu SİHA gemisi özellikleri

Gemi uzunluğu ve genişliği: 231 m
Genişlik: 32 m
Azami yükseklik: 58 m
Su çekimi: 6,9 m
Maksimum hız: 21 knot (39 km/sa)
Hareket siası: 9.000 deniz mili (16.700 km)
Ağır yük garajı: 1.410 m²
Hafif yük garajı: 1.880 m²
Gemi havuzu: 1.165 m²
Hangar: 900 m²
Uçuş güvertesi: 5.440 m²
Savaş uçağı kapasitesi: 6 adet dikey iniş yapabilen savaş uçağı
Helikopter kapasitesi: 29 adet (10 adet uçuş güvertesinde, 19 adet hangarda)
İnsansız hava aracı kapasitesi: 41 adet SİHA (11 adet uçuş güvertesinde, 30 adet hangarda)

NEDEN SİHA GEMİSİ OLARAK İSİMLENDİRİLİYOR?

Dr. Can Kasapoğlu, Türkiye’nin yerli üretimi olan birinci SİHA gemisi TCG Anadolu’ya dair merak edilenleri yanıtladı. Kasapoğlu, “TCG Anadolu neden SİHA gemisi” olarak isimlendiriliyor?” sorusuna;

“Bilindiği üzere Türkiye, F-35 programı kapsamında geniş bir F-35A filosu sahibi olacaktı. F-35’in, kısa kalkış, dikine iniş yapabilen F-35B ve katapult dayanaklı kalkış, kanca yakalamayla iniş (CATOBAR) yetenekli F-35C varyantları da var. C varyantı, klasik uçak gemileri için üretilmiş bir platform. F-35B ise amfibi taarruz gemileri ve havuzlu helikopter gemileri (LHD) olarak sınıflandırılan platformlar için uygun bir seçenek. Türkiye’nin F-35 projesi dışında kalması, planlanan F-35A’lara ek alım yaparak F-35B’lerin de TCG Anadolu’da kullanılmak üzere envantere katılmasını akamete uğrattı. Türk karar vericiler de TCG Anadolu’yu ülkenin yükselen SİHA kapasitesiyle buluşturmak üzere vizyoner bir tahlile yöneldi.

Kuşkusuz, Bayraktar TB2 Libya’dan Karabağ’a ve son olarak da Ukrayna savunmasına uzanan geniş bir muharip deneyimle Baykar’ın dünyada en çok tanınan ve hakkında en çok yayın yapılan sistemidir. Son periyotta, Kızılelma’da turbofan motor teknolojisi, dahili silah istasyonları ve aero-balistik füze sertifikasyonu üzere kritik konularla gündeme geldi. Baykar’ın şimdi TB2 ya da Kızılelma üzere onlarca askeri değerlendirmeye bahis olmamış fakat en az onlar kadar kritik öteki bir SİHA tahlili olan TB3, TCG Anadolu’nun ana robotik harp kapasitesini oluşturacak.

TB3 katlanır kanatlı dizaynı ile amfibi taarruz gemisinde rahatlıkla konuşlandırılabilecek. Firma bilgilerine nazaran 280 kiloluk yararlı yük yükü ile TB3, Bayraktar TB2’den tam 130 kilogram daha fazla harp yükü taşıyabilecek. Ayrıyeten seyir hızı ve azamî hızı TB2’den daha yüksek olan TB3, yerli PD170 motoru ile uçacak. Bir mühlet sonra TB3’e, TCG Anadolu’ya uygun varyantıyla Kızılelma da katılacak. Böylece, TCG Anadolu’nun SİHA donanma havacılığı filosu, transonik, hava-hava silah sistem konfigürasyonu olan, düşük görünürlük dizayn ideolojisine sahip Kızılelma’yla katlanır kanatlı, çok uzun müddet havada kalma kapasitesine sahip TB3’lerden oluşacak.” cevabını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir