John Lennon’ın katili: Yaptığımın ‘yanlış’ olduğunu biliyordum, ancak şöhreti o kadar çok istiyordum ki bir insanın canını almaya hazırdım

Britanyalı ‘Beatles’ kümesinin üyelerinden John Lennon’ı öldüren Mark David Chapman, gerçekleştirdiği aksiyonun ‘yanlış’ olduğunu bildiğini; fakat şöhreti çok fazla istediğini itiraf etti. 

Sky News’te yer alan habere nazaran; 12 sefer kurallı tahliye başvurusu reddedilen Chapman, kurallı tahliye heyetine, John Lennon’ı öldürmenin yanlış olduğunu bildiğini; lakin şöhret olmanın yollarını aradığını söyledi.

İnsan hayatına müdahale etmenin global sonuçları olsa da bunu önemsemediğini lisana getiren Chapman, kurallı tahliye konseyiyle yapılan duruşmada şunları söyledi:

“Lennon’ı öldürme kararım, her şeye karşı verdiğim büyük karşılıktı. Artık bir hiç olmayacaktım. Ne yaptığımı, yaptığım şeyin makûs ve yanlış olduğunu biliyordum. Fakat şöhreti o kadar çok istiyordum ki her şeyimi vermeye, bir insan canını almaya hazırdım. Bu kalbimde olan bir berbatlıktı.

‘Biri olmak’ istiyordum ve hiçbir şey bunu durduramayacaktı. Her yerde birçok insanı incittim ve biri benden nefret etmek isterse, sorun değil, anlıyorum.” 

Kurul, Chapman’ın tahliye başvurusunu reddetti. 

Chapman, 39 yaşındaki Lennon’ı 8 Aralık 1980’de ABD’nin New York kentindeki konutunun önünde öldürmüştü. Lennon’ı eşi Yoko Ono’yla meskene girmek üzereyken vuran Chapman, o gün saatler evvel son albümü ‘Double Fantasy’yi imzalatmıştı.

Chapman, New York eyaletindeki Hudson Vadisi’ndeki Green Haven Islah Tesisi’nde ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılıyor.

Chapman’ın bir sonraki tahliye talebinin, Şubat 2024’te tahliye konseyinde görüşülmesi planlanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir