CHP’li Mustafa Adıgüzel’den ‘Hükümet Covid-19’dan 113 bin ölümü gizledi’ iddiası

Hekim ve CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hükümetin korona virüsü (Covid) nedeniyle yaşanan vefatları, istatistiklerde farklı başlıklar altında göstererek gizlediğini argüman etti.

Twitter hesabından görüntü ile açıklama yapan Mustafa Adıgüzel, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) vefat istatistiklerini açıkladığını söyledi.

“Hükümetin pandemi devrinde Covid’den vefat sayılarını düşük gösterdiğini, bunun için 2020 ve 2021 yılı Türkiye Mevt İstatistikleri’ni de açıklamadığını söylemiştik” diyen Adıgüzel, “Bugün vefat istatistikleri açıklandı. 2021 yılı sonu prestiji ile 2022 yılı hariç olmak üzere Covid’den vefatları 87 bin olarak gösterdi. Lakin geçtiğimiz yıllara nazaran baktığımızda mevt istatistiklerinde 2020 ve 2021 yılı için fazladan 200 bin vefat gözüküyor” diye konuştu.

‘113 BİN VEFATIN NEDENİNE COVİD YAZILMADI’

Dolaşım sistemi, kalp krizi, teneffüs sistemi, zatürre kaynaklı ölümlerin yükseldiğini belirten Adıgüzel, şöyle devam etti:

“Bunların nereden kaynaklandığını araştırdığımızda kanserden ölümlerin tıpkı olduğunu, hudut sistemi, böbrek hastalıkları, yaralanma, zehirlenme başka her şeyin geçtiğimiz yıllara nazaran tıpkı olduğunu lakin sirkülasyon sistemi, kalp krizi, teneffüs sistemi, zatürre oranlarının geçtiğimiz yıllara nazaran fazla olduğunu gördük. İşte burada kalp krizlerinin geçtiğimiz yıllara nazaran fazladan 53 bin olduğunu, yeniden teneffüs sisteminde zatürre ölçülerinin geçtiğimiz yıllara nazaran 2020 ve 2021 yıllarında fazladan 32 bin olduğunu gördük. Bunun toplam 85 bin yaptığını, şeker hastalığı üzere öbür birtakım ünitelere yazılan ölçülerle birlikte fazladan 113 bin daha aslında Covid olup, vefat nedeninde Covid yazılmayan vefat sayısı gördük.”

‘HÜKÜMETİN AÇIKLADIĞI SAYILARIN İKİ BUÇUK KATI FAZLA’

Hükümetin Covid-19 kaynaklı vefatları gizlediğini öne süren Mustafa Adıgüzel, “Yani hükümet 200 bin fazladan mevtin 87 bini dışındaki 113 binini sirkülasyon sistemi, kalp krizi, teneffüs sistemi, zatürre ve şeker hastalığı kısımlarının altına sıkıştırmış, saklamış gözüküyor. Biz o günlerde dedik ki, hükümet Covid’den kaynaklı vefatları düşük gösteriyor, bu en az iki buçuk katı. Bu istatistikler de gösteriyor ki tam da iki buçuk katı aslında Covid’den vefat var. Ancak hükümet bunları bugün itiraf etmek yerine dolanım sistemi, kalp krizi, teneffüs sistemi, zatürre alanlarının altına saklamış gözüküyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir