Rusya’nın silahlı robot köpeği Aliexpress’ten satın aldığı ortaya çıktı

Rusya Devlet Lider Vladimir Putin, Kubinka kentinde bulunan Patriot Park’ta 22 Ağustos’a kadar sürecek olan  “Army 2022” silah fuarının açılışını yaptı. Lakin fuarda tüm dikkatleri Vladimir Putin değil M-81 isimli bir robot çekti.

M-81, bir robot köpekti. Muadillerinden farkı ise ninja kıyafeti giymesi ve RPG-26 isimli tanksavarı sırtında taşımasıydı. 

Rus haber ajansı RIA Novosti, M-81’in fuarda gezdiği ve RPG-26’yi sırtında taşıdığı görüntüyü yayınlamasıyla robot tüm dünyada bir anda ilgi odağı haline geldi.

Robot üreticileri robotla ilgili  “Silah taşıma ve atış yeteneğine sahip M-81, tıpkı vakitte sivil maksatlar için acil durum bölgesinde keşif, moloz kaldırma ve ilaç teslimi için de kullanılabilir.” dedi.

ROBOTUN ALİBABA’DAN SATIN ALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Robotu ürettiğini sav eden şirketin açıklamaları kaygı verici olsa da durum görüldüğü kadar korkutucu olmayabilir.

The Drive isimli bir site robot ile ilgili araştırma yaptı ve köpeğin Unitree Robotic’in Çin merkezli meşhur e-ticaret sitesi Aliexpress’te 2 bin 700 dolara sattığı UnitreeYushuTechnologyDog’a benzediğini buldu.

Alibaba’da satılan UnitreeYushuTechnologyDog

Bu olay robot köpeğin neden küçük bir ninja üzere giyindiğini de açıklıyor. Robot muhtemelen düşmanları korkutmak yahut başlarını karıştırmak emeliyle değil, markasının gizlenmesi için ninja kıyafetiyle görücüye çıktı.

Öte yandan Unitree’nin bu robot köpeği, elbette askeri senaryolar için tasarlanmadı. Münasebetiyle Rusya’nın sergilediği M-81’in, taşıdığı RPG-26 tanksavar roketatarını efektif bir halde kullanmasının pek mümkün olmadığı belirtiliyor.

Her ne kadar Rusya’nın silahlandırılmış robot köpeği başlarda soru işareti oluştursa da halihazırda pek çok ordu, çağdaş sistemler için çalışmalarını sürdürüyor. Askeri robot köpekler üzerinde ABD ordusu da birtakım testler gerçekleştiriyor. Bu kapsamda ABD ordusunda Ghost Robotcs tarafından üretilen SPUR adındaki silahlı robot köpek bulunuyor.

ABD ordusuna hizmet eden SPUR isimli silahlı robot köpek

KAYNAK: HABER7, THE DRİVE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir