Prof. Dr. Tevfik Özlü’den ‘Covid-19’ uyarısı: ‘Koronavirüsü hafif geçirenlerde de hayatı zora girenler var’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 sonrası gelişen hastalıklara ait değerlendirmelerde bulundu.

Özlü, “Covid-19 sonrası hayatı zora giren hastalar var ve bunların bir kısmı bu hastalığı ayakta hafif geçirmiş bireyler. Genel itibariyle baktığımızda birtakım hastalarımızın Covid-19 sonrası uzun süren semptomları olabiliyor. Bayağı önemli ağır semptomlar olanlar da var. Yani nefes darlığı ile yürüyemiyor, merdiven çıkamıyor, günlük işlerine geri dönemiyor, teneffüs düşüncesi yaşıyor hatta oksijene bağımlı olanlar tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamak zorunda kalanlar var. Lakin kimilerinde daha hafif bulgular olabiliyor. Kalple ilgili sorun yaşayanlar oluyor uzun vadeli devamlı kalp tedavisi almak zorunda kalan hastalarımız var” diye konuştu.

‘3-5 AY İÇERİSİNDE OLAĞANA DÖNÜYORLAR’

Covid-19’un akabinde birtakım kalıcı hastalıkların ortaya çıktığını belirten Özlü, şu tabirleri kullandı:

“Bazılarında uzun periyodik şeker hastalığı ve onunla ilgili tedavi almak, böbrek yetmezliği gelişen daima takip altında olan hastalar da var. Alışılmış genel olarak güzelleşiyor. Uygunlaşan şahıslar 3-5 ay içerisinde olağana dönüyorlar. Ancak bu biçimde az da olsa sayıca fazla ancak oransal olarak az hastalarımız var. Lakin onlar için olağan çok yıkıcı ve kalıcı hasarlar olabiliyor. Onları takip ediyoruz onlar bize daima geliyor denetimlerini yapıyoruz tedavilerini elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat hayatı sahiden zora giden hastalar var ve bunların bir kısmı Covid’i ayakta geçirmiş hafif geçirmiş şahıslar. Yani ağır bakıma yatmamış servise yatmamış ben diyor ‘hani bunu çok hafif atlattım. 3-5 gün meskende istirahat ettim kas ağrılarım oldu öksürüğüm oldu geçti’ diyor. Akabinde birkaç ay geçtikten sonra bir teneffüs zahmeti bir sorun ortaya çıkıyor. Bakıyoruz akciğerde güzelleşmeyen bir hasar var. Dediğim üzere bazen çok önemli boyutlarda da olabiliyor. Onun için ben gencim bunu atlatırım geçer masraf diyoruz ancak bazen de o denli olmuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir