Nijer’de askeri hareketlilik: Ordu ile karşılık vereceklerini duyurdular

Yerel basında çıkan haberlerde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden yolların cumhurbaşkanlığı muhafızları tarafından kapatıldığı kaydedildi.

Hareketliliğin, Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’a karşı bir “darbe girişimi” olabileceği, Bazoum’un şu an teşebbüsü bastırmaya çalıştığı tez ediliyor.

NİJER CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA AÇIKLAMA

Nijer Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na bağlı ögelerin, “cumhuriyet zıddı bir girişim” başlattığını belirterek bu teşebbüsün devam etmesi halinde ordu ile karşılık vereceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Çarşamba sabahı erken saatlerde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na bağlı ögeler cumhuriyet aksisi bir teşebbüs başlattı ve Ulusal Silahlı Kuvvetler ile Ulusal Muhafızların takviyesini almak için boşuna uğraştı.” tabiri kullanıldı.

Paylaşımda, Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum ve ailesinin sıhhat durumunun yeterli olduğu belirtilerek “Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ögeleri akıllarını başlarına almazsa, ordu ve Ulusal Muhafızlar akına hazır.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

Girişimin gerisinde yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı kumandanı olarak vazife yapan General Omar Tchiani’nin olduğu belirtiliyor.

Bazoum’un son günlerde, bir evvelki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou devrinde de tıpkı misyonda bulunan Tchiani’yi vazifeden almak istediği tez ediliyor.

Fransa’dan bağımsızlığını 1960’da alan Nijer’de bugüne kadar 4 darbe ve sayısız darbe teşebbüsü yaşandı. Ülkede en son darbe 2010’da Mamadou Tandja’nın devrilmesiyle kayda geçti.

Mohamed Bazoum Şubat 2021’de seçilmiş ve ülkede birinci sefer demokratik yollarla seçilmiş cumhurbaşkanı, misyonunu, tekrar demokratik yollarla seçilmiş halefine bırakmıştı.

Bazoum şimdi yemin edemeden 31 Mart 2021’de bir darbe teşebbüsü yaşamış, teşebbüs kısa müddette bastırılmıştı.

Bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Bazoum, Mart 2022’de de bir darbe teşebbüsü atlatmış ve çabucak ülkesine dönmüştü.

Nijer, Sahel bölgesinde Mali ve Burkina Faso’da askeri idarelerin başa gelmesinden sonra Batılı güçlerin bölgedeki tek müttefiki olarak değerlendiriliyordu.

Komşusu Mali ve Burkina Faso Rusya ile yakınlaşırken Nijer, Wagner ile işbirliğine karşı çıkıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir