AKP’den açıklama: 500’lük banknot basılacak mı?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, CNN Türk’te gündeme ait açıklamalarda bulundu. Yılmaz, 500 liralık kağıt banknot basılıp basılmayacağına ait soruya da cevap verdi.

Önümüzdeki periyotta temel önceliğin enflasyonu düşürmek ve 2-3 yılda tek haneye ulaşmak olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bugünkü enflasyonla spekülasyon yapılıyor fakat seçimden sonra belirsizliğin azaldığı ortamda enflasyon düşecektir. 500 liralık banknotlara Türkiye’nin gereksinimi yok” dedi.

“Serbest Döviz Kuru rejimine sahibiz, bundan vazgeçme planımız yok” diyen Yılmaz, şunları söyledi:

“- Dövizde arz ve talep fiyatı belirler. Dönemsel hareketlenmeler her vakit olabiliyor. Dövizin arzı ve talebi geleceği yeri belirler. Cari açığı düşürme perspektifi olan Türkiye 100 milyar lira turizm, 400 milyar lira ihracat hedefliyor.

– Türkiye 1,5 trilyon dolarlık ekonomiyi hedefliyor. Döviz her vakit hareket edecektir, aşağı üst gidecektir. Temel olan gerçek döviz kurudur. Gerçek döviz kurunun istikrarlı seyir izleyeceğini düşünüyorum. İktisadın düşmanı belirsizliktir.

– Önümüzdeki periyotta belirsizlikler azalacak, gruplar şekillenecek, istikrarlı ve inançlı ortamda bu bahisler şekillenecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir