Karar yazarı Ocaktan’dan AKP Gençlik Kolları’nın metrobüs videosuna tepki: Bu nasıl bir insanlık anlayışıdır, nasıl bir vicdandır?

Karar muharriri Mehmet Ocaktan, İstanbul’da iki metrobüsün çarpışmasının akabinde AKP Gençlik Kolları’nın olay yerinde çektiği görüntüye reaksiyon gösterdi. Ocaktan, “Bu nasıl bir insanlık anlayışıdır, nasıl bir vicdandır?” diye sordu. 

Ocaktan yazısında, “Açıkça söz etmek gerekirse, bugün itibariyle AK Parti’nin bütün telaffuzları ve icraatları kendi “ideolojik mahallesi”ni tahkim etmek üzerinedir. En zirveden partinin en alt ünitelerine kadar herkes, toplumun bütün bölümlerinin nasıl huzur içinde yaşayacağından çok “mahalle” nasıl kazanıra odaklanmış bulunuyor. Doğal olarak bu türlü bir zihniyet yapısından “ahlaki hassasiyetler” beklemek mümkün değildir. En küçük olayda bile ‘insani’ olan değil, ideolojik olan tercih edilmektedir. Düşünün ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iki metrobüsü sürücünün kötüleşmesi üzerine baş başa çarpışıyor, büsbütün insani bir durum yani… AK Parti gençlik kolları anında devreye giriyor ve inanılmaz bir çarpıtma ile insanların acıları üzerinden siyasi rant planlaması yapıyor. Gençlik kollarının çektiği görüntüdeki şu tabirlere bakar mısınız: “AK Parti Avcılar olarak kaza yerindeyiz. İki metrobüs çok feci bir halde çarpıştı. Binlerce yaralı, sayısı belirli olmayacak kadar da meyyit var. İBB yetkililerine buradan sesleniyoruz. Bu canların hesabını kime nasıl vereceksiniz.” Bu nasıl bir insanlık anlayışıdır, nasıl bir vicdandır? Bu nasıl bir insan çeşididir ki bahtsız bir kaza ile ilgili “Oh olsun…” görüntüsü çeker… Alışılmış ki burada o genç insanları suçlamak gerçek değil, temel kabahat, onları böylesi bir duruma alet edenlerde…” sözünü kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir