BAE, 6 yıl sonra Tahran’a büyükelçi atadı

BAE’nin eski Tahran Büyükelçisi, Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi yaklaşık 6 yıl ortanın akabinde eski misyonuna devam etmek üzere İran’a döndü.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2016’da büyükelçisini çekerek diplomatik bağlarının düzeyini düşürdüğü İran’a yine büyükelçi atadı.

BAE’nin Tahran Büyükelçisi iken 2016’da ülkesine geri çağrılan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi yaklaşık 6 yıl ortanın akabinde eski vazifesine devam etmek üzere İran’a geldi. İran Dışişleri Bakanlığ’ından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, BAE Büyükelçisi Zeabi, başşehir Tahran’da Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile görüştü.

Görüşmede Abdullahiyan, İran’ın BAE dahil tüm komşularıyla bağlarını ilerletmeyi önemsediğini belirtti. Bölgede istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin iş birliği yapması gerektiğini kaydeden Abdullahiyan, iki ülke ortasındaki bağlantıların geliştirilmesi kapsamında mevcut kapasitelerin kullanılması, Yüksek İşbirliği Komitesi kurulması ve konsolosluk alakalarının düzenlenmesinin kıymetini vurguladı.

BAE’nin Tahran Büyükelçisi Zeabi de iki ülkenin ekonomik ve ticari kapasitelerini “ikili alakaların geliştirilmesinde değerli bir faktör” olarak kıymetlendirdi.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İranlı göstericiler tarafından ateşe verilmişti

Bunun üzerine Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan İran’la diplomatik bağlantılarını kesmiş, BAE ise bağlantılarını maslahatgüzar düzeyine indirerek Tahran Büyükelçisi olarak vazife yapan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi’yi ülkesine geri çağırmıştı.

BAE Dışişleri Bakanlığından 21 Ağustos’ta yapılan açıklamada, gelecek günlerde Büyükelçi Seyf Muhammed ez-Zeabi’nin Tahran’a döneceği bildirilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir