G7 Ukrayna’ya yardımı görüşecek

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları bugün, Ukrayna’daki güç altyapısına Rusya’nın geçen haftalarda düzenlediği ağır atakların akabinde Kiev’e daha fazla yardım sağlanmasının en düzgün halde nasıl koordine edileceğini ele alacaklar.

Almanya’nın batısındaki Münster kentinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın G7’deki mevkidaşlarıyla görüşeceği iki günlük toplantıda, Ukrayna’daki Rus işgalinin odak konusu olması bekleniyor. Çin’in gitgide artan nüfuzu ve İran’daki protestolar da toplantı gündemin üst sıralarında yer alacak.

“G7 bakanlar toplantısı bizim için kıymetli bir periyoda denk geliyor” diyen ABD İçişleri Bakanlığı’ndan kıdemli bir yetkili, G7 kümesinin kritik hususlarda siyaset yaklaşımı belirlenmesinde “hayati bir uyum mekanizması” teşkil ettiğini söyledi. Avrupa Birliği’nin (AB) güçten sorumlu komite üyesi Kadri Simson, Salı günü Kiev’e gerçekleştirdiği ziyarette, AB’nin ortaklarıyla birlikte Ukrayna’nın güç dalına yönelik yardımı artırmanın yollarını aradıklarını belirtmişti.

Ukrayna’nın güç altyapısının gördüğü ziyanı telafi etmek için özel ekipman ve araçlara gereksinimi olduğunu belirten Simson, yabancı şirketleri Ukrayna’ya güç ekipmanı sevk etmeye çağırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir