Altılı masa yeni toplantısında cumhurbaşkanı adayının seçim vaatlerini açıklayacak

CHP, YETERLİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisinin yer aldığı altılı masanın “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme” geçiş süreci kapsamında hazırladığı temel siyasetler alanında 9 ana başlık 73 alt başlıktan oluşan çalışmasında, birçok husustan oluşan amaç, proje ve siyaset yer alıyor.

Altılı masa tarafından 30 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşılacağı açıklanan ve cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi olacağı belirtilen çalışmada, işsizlikle çaba, istihdam, tarım ve toplumsal siyasetler alanında hayata geçirilecek proje ve amaçlar geniş yer tutuyor.

İSKELET OLUŞTURULACAK

Aynı vakitte hükümet programının iskeletini de oluşturacak çalışmada, ilkokullarda çocuklara süt ve yemek verilmesinden tarımda yapılacak çalışmalara, Merkez Bankasının bağımsızlığından KOBİ’lere verilecek kredilere kadar atılacak adımlar bulunuyor.

Altılı masaya “ortak yetki” reaksiyonu

Haberi Görüntüle

HEDEF VE POLİTİKALAR

 • “Hukuk, adalet ve yargı”, “kamu yönetimi”, “yolsuzlukla uğraş, şeffaflık ve denetim”, “ekonomi, finans ve istihdam”, “bilim, Ar-Ge, yenilikçilik, girişimcilik ve dijital dönüşüm”, “sektörel politikalar”, “eğitim ve öğretim”, “sosyal politikalar” ile “dış siyaset, savunma, güvenlik ve göç” ana başlıklarından oluşan çalışmada, kimi gaye, proje ve siyasetler şöyle:
 • İşsizlik Sigortası Fonu’na yüzde 2’lik patron katkısının yarısı, “Yarına Hazırlık Fonu”na aktarılacak. Bu fon aracılığıyla işsiz kalma riski yüksek çalışanlara yönelik maharet kazandırma ve bilhassa KOBİ’lerin çalışanlarına marifet geliştirme yatırımlarına finansman sağlanacak.
 • İş bulma ümidini kaybetmiş yahut uzun müddet işsiz olan bireylerin, yeni marifetler ve yetenekler kazandırılarak istihdama geçmelerini sağlamayı amaçlayan “İkinci Talih Okulları” kurulacak.
 • Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) “part-time” çalışma mukavelesi kabul edilecek.
 • Asgari fiyat tespitine ait ILO’nun kontratı onaylanacak.
 • Sivil toplumun dayanak ve katkılarıyla yolsuzlukla gayret strateji ve aksiyon planı hazırlanacak. TBMM’de yolsuzlukları araştırma kurulu kurulacak.
 • Enflasyon 2 yıl içerisinde tek haneye indirilecek.
 • 5 yılın sonunda dolar cinsinden kişi başına ulusal gelir iki katına çıkarılacak.
 • Cumhurbaşkanına bağlı liyakatlı ve tecrübeli kontrol çalışanı ve uzmanlardan oluşan “Durum ve Hasar Tespit Komitesi” oluşturulacak.
 • Türkiye Varlık Fonu kapatılacak.
 • Çok boyutlu beyin göçüyle çaba hareket planı hazırlanacak.

“TARIM VE BESİN GÜVENLİĞİ BAKANLIĞI”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın isminin “Tarım ve Besin Güvenliği Bakanlığı” olarak değiştirilmesi planlanan çalışmada, savunma endüstrisine ait de kimi maksatlar şöyle:

 • Milli Muharip Uçak, jet eğitim uçağı, Altay tankı, TF 2000 fırkateyni, 4G ve 5G baz istasyonu ve ağ altyapısı, askeri gözetleme ve irtibat uyduları ve gibisi projelerin gerçekçi biçimde hayata geçirilmesi ve büsbütün yerlileştirilmesi için farklı ve özel bir bütçe oluşturulacak.
 • Altay tankında motor tedarik süreci tamamlanacak. Bununla paralel yerli motor çalışmaları başlatılacak. Yüzde 100 yerli tank çalışmaları büyük bir seferberlikle sürdürülecek ve muvaffakiyete ulaştırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir