TCG Anadolu’yu suikastçılara karşı Aras 2023 savunma sistemi koruyacak

TCG Anadolu, ulusal klas kuruluşu tarafından belgelenen en büyük Türk savaş gemisi olarak tarihe geçerken, gemi sualtından gelecek tehditler kapsamında suikastçı ya da sabotajcı dalgıçlara karşı Aras 2023 savunma sistemiyle güçlendirildi. Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine nazaran Üretimine 2015 yılında başlanan Türkiye’nin amfibi atak gemisi (LHD) TCG Anadolu’nun 2023 yılında donanma envanterine katılması hedefleniyor. Her türlü deniz hava aracının iniş ve kalkışı muvaffakiyetle denenen TCG Anadolu, amfibik harekâtlarda kullanılabilecek tam donanımlı 8 helikopter ya da Bayraktar Kızılelma üzere silahlı insansız hava araçlarını taşıyabiliyor.

Türkiye’nin F35 projesinden çıkartılmasının akabinde Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın ağır kullanımı için geliştirilen TCG Anadolu, ulusal klas kuruluşu Türk Loydu tarafından belgelenerek Türk bayrağını dalgalandıracak. TCG Anadolu’nun Türk klasıyla hizmet vermesi için düzenlenen merasim Sedef Tersanesi Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Türk Loydu Vakfı İdare Şurası Lideri Cem Melikoğlu; Türk Loydu’nun 26 yılda 200’den fazla askeri projede muvaffakiyetle yer aldığını, TCG Anadolu ile duydukları gurur ve memnunluğu lisana getirdi. Sedef Tersanesi İcra Heyeti Lideri Metin Kalkavan ise; güçlü ve sınıfında birinci olan projeyi muvaffakiyetle tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

ARAS 2023 TAKILDI

Öte yandan TCG Anadolu’ya dalgıçlarla yapılacak bir taarruza karşı savunma sistemi olarak yerli ve ulusal imkanlarla yapılan Aras 2023 takıldı. ARMELSAN tarafından geliştirilen Aras 2023, kıyıya ya da limana yakın bölgelerle bekleyen TCG Anadolu’yu su altından gelebilecek hücumlara karşı koruyor. Bu savunma sonarı, dalgıçların suyun altından yaklaştığını tespit edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir