Doğuş Üniversitesi’nden, zamları protesto eden 2 öğrenciye uzaklaştırma

Doğuş Üniversitesi, tahsil fiyatlarına yapılan yüzde 300’e varan zamları protesto eden 2 öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgut Özkan‘ın talebi üzerine tahsil fiyatlarına yapılan yüzde 300’e varan artırımlara karşı öğrenciler ve veliler Dudullu’da bulunan yerleşke önünde günlerce aksiyon yaptı. Zamları protesto eden 14 öğrenciye Doğuş Üniversitesi tarafından soruşturma açıldı. İki asistan işten çıkarılırken, iki öğrenciye de uzaklaştırma cezası verildi. 

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine nazaran; uzaklaştırma cezası alan öğrencilerden hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisi Kıvılcım Çolak, “Biz barışçıl bir biçimde anayasanın bize verdiği hakkı kullanıyoruz. Lakin hareketlerden sonra bize soruşturmalar gelmeye başladı. Yükseköğretim kurumlarında işgal ve gibisi fiillerle yükseköğretim kurumunun hizmetlerini engelleyici aksiyonlarda bulunmak gerekçesiyle ceza aldım” dedi.

“Öğrencinin müşteri, üniversitenin de ticarethane olmadığını söylemek için hareket yaptık”

Konuyla ilgili Cumhuriyet’te yayımlanan haber münasebet gösterilerek hakkında ikinci bir soruşturmanın daha açıldığını söyleyen Çolak, “Biz öğrencinin müşteri, üniversitenin de ticarethane olmadığını söylemek için aksiyon yaptık. Verilen cezalara itiraz edeceğiz. Biz burada yapılan hukuksuzluğa karşı çıktık” tabirlerini kullandı.

Eylemlerin akabinde yapılan artırımlar yüzde 79.6’ya çekildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir