Rusya, dolar ve Euro’yu hedef aldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın öteki ülkeler aleyhine egemenliğini sürdürmek için kullandığı araçların yerini alacak, ulusal para ünitelerinin kullanımını arttıracak, dolar ve Euro’nun memleketler arası ticarette rolünü azaltacak düzenekler oluşturulmasının öncelikleri olduğunu söyledi.

Lavrov, bakanlık nezdindeki iş kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Ukrayna’ya gerçekleştirdikleri “özel askeri operasyon” ile Batı’nın Rusya’ya karşı yıllardır yürüttüğü hibrit savaşın gibisi görülmemiş karakter kazandığını söz etti.

Bakan Lavrov, “Amaç açıkça ilan edildi: Ekonomiyi yok etmek, ülkemizi dünya siyasetinin art bahçesine itmek. Son vakitlerde, iç siyasi istikrarı bozmak için yaptırımların kullanılması tarafında açık davetler yapıldı.” dedi.

“GÜNDEMDEKİ ÖNCELİK YENİ İŞ BİRLİĞİ DÜZENEKLERİNİN OLUŞTURULMASI”

ABD ve uyduları tarafından kışkırtılan global krizin tabanında dünya ekonomik alakalarının sistematik olarak tekrar düşünülmesi ve tekrar biçimlendirilmesinin paralel olarak devam ettiğine dikkati çeken Lavrov, “Gündemdeki öncelik, Batı’nın öbür ülkeler aleyhine egemenliğini sürdürmek ve güçlendirmek için klasik olarak kullandığı araçların yerini alacak yeni iş birliği düzeneklerinin oluşturulmasıdır. Ulusal para ünitelerinin, bağımsız ödeme sistemlerinin kullanımının genişletilmesinden, milletlerarası ticarette doların ve Euro’nun rolünün kademeli olarak azaltılmasından bahsediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Lavrov, şartsız önceliklerinin ise ilgili tüm yabancı ortaklarla yapan, karşılıklı fayda sağlayan ve saygılı iş birliği unsurlarına dayalı sürdürülebilir bağların kurulmasını teşvik etmek olduğunu vurguladı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir