Diyarbakır’da 32 kişiyle ilgili adli süreç başladı

ANKARA (İGFA) – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da kurulan çadır kenti ziyaret etti.

Yaşananların birlik, dirlik ve dayanışma içinde aşılacağını belirten Bakan Bozdağ, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran, zelzelenin birinci gününden itibaren yalnızca Diyarbakır’da değil, sarsıntının yaşandığı tüm yerlerde Cumhuriyet Savcılıklarının isimli tahkikatları başlattığını belirterek, “Re’sen birinci günden itibaren mevzu isimli taraftan soruşturulmaktadır. Kanıtların toplanması, cenazelerin kimliklendirilmesi, defin süreçleri ve öbür bütün hukuk açısından lazım gelen ne çeşit kanıt varsa bunların kıymetlendirilmesi, kıymetlenmesi yapılmaktadır” dedi.

Söz konusu binalarla ilgili sorumluluğu olan şahısların isimlerinin tespit edilmesi istikametinde de değerlendirmelerde bulunan Bakan Bozdağ, “Takdir edersiniz ki bir kısmı 30 yıllık, bir kısmı daha eski, bir kısmı 20, bir kısmı yakın tarihte hepsine dair de belediyelerimizde, öbür Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüklerimizde, öteki kamu kurum ve kuruluşlarında bilgiler var. Bu bilgilerin derlenmesi, doğal kontroller, öbür hususlar bu işlerde dahli olan kim varsa bunların sorumluluklarının olup olmadığının tespiti ve kıymetlendirilmesi için Cumhuriyet Savcılıklarımızda yetkileri çerçevesinde soruşturmalarını yürütmektedir” diye konuştu.

DİYARBAKIR’DA 32 ŞAHISLA İLGİLİ İSİMLİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR

Diyarbakır’da da bu kapsamda 32 şahısla ilgili isimli süreç başlatıldığını duyuran Bakan Bozdağ, “Bu süreç işlemektedir. Şu anda bunlarla ilgili öteki tutuklama ve gibisi bir karar şimdi çıkmamıştır ancak isimli süreçte şimdi tamamlanmadığı için isimli süreç tamamlandığında gözaltı süreçleri, sözler, öbür konular tamamlandığında elbette savcılıklar gereğini takdir edeceklerdir, biz de süreçleri yakından takip ediyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR’DAKİ TÜM KONUTLAR İÇİN HASAR TESPİTLERİNİ BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Öte yandan hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Dün itibariyle 152 takım çalışıyordu, bugün bunun üzerine 148 grup daha ek edilecek ve bölgede 300 takım çalışacak. Hasebiyle hasar tespit çalışmalarının kısa müddette tamamlanması için hem takım sayısını hem de teknik işçi sayısını arttırdık. Şu ana kadar öbür Diyarbakır’da yaklaşık 200 bine yakın dairede hasar tespitleri yapılmış durumda. 376 tane en son ağır hasarlı bina var ve orta hasarlı binalar da var. Bunlara ait tespitler devam ediyor” dedi.

Tespit edilen yerlerle ilgili konutlarından oturup oturamayacaklarını Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı web sitesinden öğrenme imkanlarına sahip olduklarını belirten Bakan Bozdağ, “Biz en kısa müddette hasar tespitlerini Diyarbakır’daki bütün konutlar için bitirmeyi hedefliyoruz. Şu ana kadar oldukça bir uzaklık aldık. Zannedersem 10 gün içerisinde de yahut en geç 15 gün içerisinde de kalan tamamını bitirmiş olacağız. Şu anda Diyarbakır’da 344 vefat edenimiz var. Allah hepsine başka farklı rahmet eylesin ve bütün sarsıntı bölgelerinde vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir