Mehmet Metiner: Silahı reddeden bir siyasi anlayış çözüm sürecinin kapısını tekrar aralayabilir

Ogün Akkaya

ANKARA – Eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner’in başkanlığını yaptığı Demokrasi ve Birlik Derneği ile Demokrasi ve Birlik Vakfı, Ankara’da “Kürtler Ne İstiyor” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Mehmet Metiner, çalıştayın yapıldığı otelin konferans salonuna Kürtçe müzikle giriş yaptı. Çalıştay öncesinde Demokrasi ve Birlik Derneği’nin yaptığı çalışmalar hakkında görüntü gösterimi yapıldı.

Çalıştayda konuşmacı olarak, HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, AK Parti MKYK Üyesi ve eski Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Siyaset Bilimci avukat Muhammed Dara Akar, siyaset bilimci Ömer Vehbi Hatipoğlu, araştırmacı müellif Müfit Yüksel, araştırmacı muharrir Yaşar İçen, araştırmacı muharrir Sibgatullah Kaya, Kürt Araştırma Merkezi Yöneticisi Reha Ruhavioğlu ve eski Devlet Bakanı Müslüm Doğan yer aldı.

‘DEVLET YENİ ANAYASA SÜRECİNDE TOPLUMSAL SORUNLARI DİNLEMEYE DAHA İSTEKLİ VE AÇIKTIR’

Çalıştayın “selamlama” konuşmasını derneğin sözcüsü avukat Ebubekir Elmalı yaptı.

Çalıştayı zamansal olarak çok değerli bulduklarını söyleyen Elmalı, bu durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir sivil anayasa davetinden kaynaklandığını belirtti.

“Hükümetin yeni anayasa sürecinde Kürt problemine değineceğine inancımız tamdır” diyen Elmalı kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yeni bir anayasa süreci ülkede başladığı vakit devlet ile birey ortasında müzakerelerin kapısı arkasına kadar açılır. Devlet yeni anayasa sürecinde toplumsal sorunları dinlemeye daha istekli ve açıktır. Bu süreçte çalıştayımızın büyük kıymeti olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin fay çizgisini oluşturan toplumsal sıkıntılar ise Kürt sıkıntısından farklı olarak düşünülemez. Biz bu sorunun yalnızca demokratik yerde çözülebileceğini inananlardanız. Yeni anayasa sürecinde Kürt sorununu çözemeyen bir anayasa yeni bir anayasa olmayacaktır. Kürt sorunu kadim bir problemdir.”

‘ERDOĞAN, KÜRT SORUNUN TARİHE UĞURLAYAN MERT BİR SİYASETÇİ’

Çalıştayın başlangıç konuşmasını Mehmet Metiner yaptı. Salondaki iştirakçilere teşekkür eden Metiner, konuşmasının bir kısmında salondakileri Kürtçe selamladı.

“Sıradanın tersine tarihi bir toplantı” yaptıklarını belirten Metiner, çalıştayın sonucunu bir rapor haline dönüştüreceklerini, raporu başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün parti genel liderleri ile paylaşacaklarını söyledi.

Devletin farklılıkları üzerinde taşıması gerektiğini, bütün herkesi anayasal vatandaşlık şuuruyla kucaklaması gerektiğini söz eden Metiner, “Buradan tüm dünyaya ilan ediyoruz. Biz Kürtler asla ayrılıktan yana değiliz. Biz her türlü etnik ve siyasal bölücülüğe karşıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kürt meselesini tarihe uğurlayan “inançlı ve cesur” bir siyasetçi olarak tanımlayan Metiner, “Cumhurbaşkanımızı huzurunuzda kendi anadilimde ‘Biji Serok Erdoğan’ diye hürmetle ve minnetle selamlıyorum” sözlerini kullandı.

‘İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE KÜRT LİSANI VE EDEBİYATI KISIMLARI AÇILMASI AÇIL GEREKLİLİK’

Geçmişten ders çıkarılması gerektiğini ve toplumsal acıların paylaşılması gerektiğini belirten Metiner, “Birbirimizi anlamaya yönelmeliyiz. Birbirimizin acılarını paylaşmalıyız. Acılarımızı yarıştıran değil, ortaklaştıran bir anlayışla birbirimizi kucaklamalıyız” diye konuştu.

Demokratik diyalogun temel alınması gerektiğine dikkat çeken Metiner, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik taleplerini de lisana getirdi.

Kürtçe derslerin seçmeli ders olmaması gerektiğini, anadili konusunda çalışma başlatılması gerektiğini söz eden Metiner, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın anadillerin tahsili için kapsayıcı bir müfredat belirlemesi gerektiğini söyledi.

“Dil demek kültür ve edebiyat demektir” diyen Metiner, öteki taleplerine dair şunları kaydetti:

“Anadilin eğitim ve öğretimini kalıcı ve yaygın bir seviyeye taşımak için başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere Ankara ve İzmir üzere üniversitelerimizin bünyesinde Kürt Lisanı ve Edebiyatı kısımlarının açılması, acil bir gerekliliktir. Uçaklarda İngilizce anonslar nasıl yapılabiliyorsa, tek söz Türkçe bilmeyen Kürt anne ve babalarımız için de kendi anadillerinde anons yapılmasını gerekli ve kıymetli buluyoruz. Bunlar küçük dokunuşlar tahminen lakin büyük kucaklaşmalar için çok manalı ve pahalı adımlardır.”

MİROĞLU’NDAN UZUN KONUŞMA TEPKİSİ

Çalıştayda kelam alması beklenen eski AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Kafamdakini paylaşmada heyecanımı kaybettim. Bu bir çalıştaydır lakin bir kurum ismine görüş söz etme başka bir iştir. Biz Kürtlerin neyi hangi şartlarda nasıl istememiz gerektiğine biraz yanıt aramamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bu sıkıntıyı konjonktürel olarak düşünmek gerekiyor. Farklı bir prosedür olabilirdi ancak bir saati aşan konuşma oldu” diyerek açılış konuşmasının uzunluğunu eleştirdi.

MÜSLÜM DOĞAN: KÜRTLER EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYOR

Çalıştayda konuşmacı olarak yer alan eski Devlet Bakanı ve SES Partisi Genel Sekreteri Müslüm Doğan ise “Kürtlerin haklı talepleri var ise terörize edilmektedir” dedi.

Kürtlerin eşit yurttaşlık istediğinin altını çizen Doğan, “Kürt sıkıntısının tek tahlil kaynağı, ulus devlet kazanımlarının paylaşımıyla ilgili bir konudur. Bu kazanımlar teğe bir paylaşılmalıdır. İdari manada, hukuk alanında, bütün alanlarda kazanımlar paylaşılmalıdır. Açıkça tabir edeyim Kürt bir vali atayamıyorsunuz. Devlet oligarşisini, ideolojiyi Kürt coğrafyasına taşıyorsanız bu sorunu çözemezsiniz. İdari, mali ıslahatlar yapmadan meseleleri çözemezsiniz. Kürtler, Türkler üzere anadillerinde eğitim istiyor. Her mevzuda yeni bir ıslahatı başlatmak zorundayız. Siyaset siyasetler üretemiyor. Kürt aydınları da bu bahiste hamasetli değil” diye konuştu.

YAPICIOĞLU: GEÇMİŞTE YAPILAN YANLIŞLARIN TEKRAR EDİLMEMESİ GEREKİYOR

HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu da “Hiç kimsenin bütün ülke ismine konuşma hak yetkisine sahip olduğunu kabul etmiyorum. Hiçbirimizin bu türlü bir hakkı yok. Kürtler, Allah’ın verdiği hakların kendilerine öbürleri tarafından lütfedilmelerini istemiyor. Kürt sorununun tahlilsiz kalmasını da istemiyorlar. Sorunun yanlış tahlil prosedürleriyle daha da derinleşmesini istemiyor. İsimlerde farklı olsak da sorunun çözülmesi gerektiği konusunda herkes mutabık. Yeni bir süreç başlayacaksa, geçmişte yapılan yanlışların tekrar edilmemesi gerekiyor” tabirlerini kullandı.

AKAR: TAHLİL SÜRECİNDE ESAS KUSUR EKSİK MUHATAP

Siyaset bilimci ve avukat Muhammed Dara Akar geçmişte tahlil sürecinde yapılan en önemli kusurun “yanlış tabanda yürütülmesi ve eksik muhataptan” kaynaklandığını belirtti.

Akar, “Yeni Türkiye’de Kürtler de yer almak istiyor. Kendilerine ilişkin taleplerini özgürce söz etmek istiyorlar. Tahlil sürecinde çok negatif bir bakış açısıyla, hesaplaşmayla işe başlandı. Bu tekniği terk etmemiz lazım. Olumlu bir yaklaşımı, empati kurma anlayışını temel almalıyız. Sil baştan birebir noktaya gelirsek Kürtlere sağlayacağımız bir yarar olmaz. Kürtler yakalanmış olan barış ve huzur ortamının devamını istiyor. Gelişmişlik ve kalkınma bölgeye değerli imkanlar sağladı. Yatırımcıların ilgisi arttı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir