Maden faciası soruşturmasında 50 kişinin ifadesine başvuruldu

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’ne ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen grizu patlamasında 41 emekçi hayatını kaybetti, 11 emekçi yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı, 6 başka savcı görevlendirildi. Bu süreçte farklı disiplinlerden gelen mühendisler ile iş güvenliği uzmanlarından oluşan uzman heyeti de kuruldu. 7 kişilik uzman heyeti, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Baro Lideri Avukat Ferhat Parlatır ve madencilerin avukatları ile maden alanında inceleme yaptı. Eksi 300 kotundaki yangının sürmesi ve karbonmonoksit gazının yüksek olması nedeniyle heyet, patlamanın olduğu bölgede inceleme yapamadı. Faciadan kurtulan 58 çalışandan sıhhat ve ruhsal durumu yeterli olanların ise sözleri alınmaya başladı. Şu ana kadar kurum yöneticileri ile madenciler olmak üzere 50’yi aşkın işçinin sözüne başvuruldu.

Kapsamlı rapor hazırlanacak

Süreç ile ilgili konuşan Bartın Baro Lideri Ferhat Parlatır, “Heyet ile birlikte binalarda ve teçhizatlarda yerinde incelemelerde bulunduk. Yeniden bu noktada çalışanlardan da görüşler alınarak, sorular yöneltildi. Uzman heyetinin yaklaşık 6,5 saat süren kapsamlı araştırmalarından sonra kapsamlı bir rapor hazırlayacağını söyleyebiliriz. Ayrıyeten patlama yaşandıktan sonra daha evvel el konulan dijital malzemeler üzerinde de incelemelerini tamamlandıktan sonra bir rapor sunacaklarını düşünmekteyiz” dedi.

‘Şüpheli’ olarak sözleri alınacak

Olay ile ilgili kusurlu şahısların ‘şüpheli’ olarak tabirlerinin yakın vakitte alınabileceğini söyleyen Parlatır, “Bu kapsamlı rapor öncesinde de çok kısa bir mühlet içinde bir ön rapor hazırlanacağını kendi açımdan iddia etmekteyim. Hukuka alışılmamış yahut direk ihmali olan, kusurlu olan, tedbirsizlik ve dikkatsizlik niteliğinde hareketlere ait olarak bir ön rapor üzere bir görüş sunabileceklerini düşünmekteyim. Bu ön rapor ile olay anı ve sonrasındaki maden personellerinin görüşleriyle birlikte, kusurlu bireylerin kuşkulu olarak sözlerinin yakın bir vakitte alınabileceğini düşünmekteyim” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir