Depremzedeler o kente akın etti: Kiralık ev kalmadı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sonrası binlerce afetzede, Sivas’a geldi. 10 bin kişi, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilirken, birçoğu da kiralık konut arayışına girdi. Bu süreçte hem kent merkezinde hem ilçelerde yaklaşık 5 bin daire kiralandı lakin talep fazlası nedeniyle kentte kiralık daire kalmadı. Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, “Depremin akabinde birinci 2 haftada aslında mevcut kiralık dairelerde birtakım ıstıraplar yaşadık. Emlak topluluğu olarak Depremzede vatandaşlarımıza önemli dayanaklarda bulunduk. Kurul dahi almadık ve mülk sahiplerimizden kimileri yaklaşık 1 yıla kadar kira bedeli almadı. Bu süreçte boş durumdaki satılık daireleri de kiralığa çevirdik. O dairelerin de kiraya verilmesi konusunda depremzedelerimize yardımcı olduk. Lakin geldiğimiz noktada hem vilayet merkezinde hem de ilçelerde kiralık daire bulunmuyor” dedi.

‘Mülk sahipleri fırsatçılık yapıyor’

Sürecin düşünceli geçtiğini belirten Çayır, “Depremde sonra yaklaşık 5 bin civarında daire, kiraya verildi. Bunların içerisinde süreksiz mühlet ile kiralanmış daireler, apartlar ve 1+1’ler dahil hepsi kiraya verildi. Bu durum karşısında kiralık için yeni konuta gereksinimimiz var. Sarsıntı bölgesine yakın Mersin üzere büyük kentlerde de birebir düşünceler var. Kiralarda fahiş fiyat artışı kelam konusu oldu. Talep, arzlar dengeyi bozduğu için maalesef mülk sahipleri fırsatçılık yapıyor. Olağan güzellik yapıp, konutlarını fiyatsız verenler de var” diye konuştu.

İlerleyen aylarda sorunun daha da büyüyeceğini lisana getiren Çayır, “İçinde bulunduğumuz durumda Sivas’ta kiralık dairenin karşılığı yok. Depremzedelerin dışında tayini çıkanlar da geliyor. Onlar da dert yaşıyor. İlerleyen devirde öğrencilerimiz de birebir problemden muzdarip olacak. Buradan tavsiyemiz, ivedilikle yeni konutların üretilmesi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir