Türk balı 4 ayda 13,5 milyon dolar kazandırdı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’den 4 ayda 40 ülke, özerk ve hür bölgeye bal satıldığını söyledi.

Gürdoğan, anılan devirde 4 bin 142 ton bal ihracatından 13 milyon 468 bin 114 dolar gelir sağlandığını belirterek, “ABD, Almanya ve İsrail bu periyot en fazla dış satım yapılan 3 ülke oldu. ABD’ye 5 milyon 256 bin 178 dolarlık, Almanya’ya 2 milyon 110 bin 292 dolarlık, İsrail’e de 1 milyon 803 bin 82 dolarlık bal ihraç edildi.” dedi.

Bal ihracatında ülke çeşitliliğine de dikkati çeken Gürdoğan, geçen yılın tıpkı devrinden farklı Suudi Arabistan, İrlanda, Hırvatistan, Romanya, Venezuela, Çin Halk Cumhuriyeti ve Kamerun’a da bu periyotta bal satıldığını aktardı.

Gürdoğan, bal ihracatında geçen aylarda bir kısım firmalardan kaynaklı yanılgılar nedeniyle iptaller yaşandığına işaret ederek, “Özellikle Avrupa ülkelerinde, önümüzdeki devirde sipariş iptalleri yaşanmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çok sıkı kontrol yaparak izlenebilirliğin sağlanması, markasız ve büyük ambalajlı eserlerin ihracatına müsaade verilmemesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir