ABD’den elektrikli araçlara yönelik yeni yatırımlar

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın 2030’a kadar tüm yeni araç satışlarının yüzde 50’sini elektrikli hale getirmeyi hedeflediği aktarıldı.

ABD’nin elektrikli araçlara geçişini desteklemek için yeni özel ve kamu kesimi yatırımlarının paylaşıldığı açıklamada, bu yatırımların tıpkı vakitte Biden’ın yerli üretimi teşvik etme, tedarik zincirlerini güçlendirme, ülkenin rekabet gücünü artırma ve istihdam yaratma amacının de bir kesimi olduğu tabir edildi.

Açıklamada, halihazırda ülkede elektrikli araç satışlarının 3 katına çıktığına ve halka açık şarj istasyonlarının sayısının Biden’ın misyona gelmesinden bu yana yüzde 40’ın üzerinde arttığına işaret edilerek, 3 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olduğu ve ülke genelinde 135 binden fazla halka açık elektrikli araç şarj istasyonunun bulunduğu bilgisi verildi.

UBER VE ZİPCAR ÜZERE ŞİRKETLERDEN YATIRIM TAAHHÜDÜ

Temiz, inançlı, uygun fiyatlı ve sağlam bir ulaşım geleceği için atılacak adımlara vurgu yapılan açıklamada, ortalarında Blink Charging, Ulusal Araba Satıcıları Derneği, Pacific Gas & Electric, Uber ve Zipcar’ın da bulunduğu şirketler ve kar hedefi gütmeyen kuruluşların elektrikli araç filolarını genişletmek, tüketici eğitimini artırmak ve elektrikli araç şarjının kullanılabilirliğini artırmak için yeni taahhütlerde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu kapsamda Uber’in 2023’ün sonuna kadar ABD’deki uygulamalarında 400 milyon elektrikli araç miline ulaşmayı, araba paylaşım şirketi Zipcar’ın da 2023’te elektrikli araçlarının yüzde 25’ini dezavantajlı topluluklara tahsis etmeyi taahhüt ettiği belirtildi.

Beyaz Saray’ın açıklamasında, elektrikli araç şarj ekipmanı sağlayıcısı Blink Charging’in ise üretim kapasitesini artırmak için 49 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt ettiği aktarıldı.

Amazon’un 2030’a kadar 100 bin elektrikli dağıtım aracını yollara çıkarma taahhüdünün bir modülü olarak 3 binden fazla elektrikli dağıtım aracını piyasaya sürdüğüne de işaret edilen açıklamada, okul otobüsü hizmetlerinde değerli bir tedarikçi olan First Student’ın da 2035’e kadar 30 bin fosil yakıtla çalışan okul otobüsünü elektrikli okul otobüsleriyle değiştirmeyi taahhüt ettiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir