Enkaz altından 3 gün sonra mesaj attı, yerini tarif etti

Maraş’ın Elbistan ilçesinde yaşayan Mahmut Sami Şahin, sarsıntıda yıkılan Yeşilyurt mahallesindeki 7 katlı binanın altında kaldı. Birinci 3 gün kendisine kimsenin ulaşamayacağını düşünen Şahin, şarjının bitmemesi için telefonunu kapattı.

DHA’nın haberine nazaran, Şahin telefonunu açtıktan sonra yakınlarına bildiri göndermeye başladı. Kardeşinin ihbarı üzerine takımlar harekete geçti ve çalışma yapılmayan binada kurtarma çalışması başlatıldı.

Mesajla yerini tanım eden Şahin; Düzce itfaiyesi, jandarma çalışanı ve İsviçreli arama kurtarma grubunun çalışması sonucu 102 saat sonra enkazdan kurtarıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü amiri Mehmet Caner Polat, “Çok ibretlik bir sorun. Afeti yaşayanlar o anki dehşet ile yada afet hazırlıklarındaki bireyler bu kıssadan faydalanabilirler” dedi.

25 saat süren kurtarma çalışmasını da anlatan Polat, şunları söyledi:

“İğne ile toprak kazar üzere çalıştık. Kardeşimizin ayağı sıkışmıştı. Bulunduğu yer çok makus bir noktaydı. Üzerinde onlarca blok vardı. Doğalgaz sayacı ayağını sıkıştırmıştı. Çok fazla dolgu materyali vardı. Onu oradan ya ayağını keseceksiniz yada çok titiz bir çalışma ile saatlerce çaba vereceksiniz. Bölge makûs karar sizin kararınız. Cerrahlar geldi bizden bir şey talep ediyor musunuz diye sordu. Biz buradan asla sizden bir şey beklemiyoruz dedik ve sapa sağlam çıkardık.”

Bacağından yaralanan Mahmut Sami Şahin’in hastanedeki tedavisi sürüyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir