Yunanistan’a tepki gösteren Şentop: Bizim muhatabımız kuklalar değil

İstanbul’da katıldığı programda konuşan TBMM Lideri Mustafa Şentop “Başkalarının rüzgarıyla yelken açan Yunanistan üzere, lokomotif değil vagon devletler için söylenecek bir tek kelamımız var. Bizim muhatabımız esasen kuklalar değil, onları yönetim eden kuklacılardır” dedi.

TBMM Lideri Mustafa Şentop, İstanbul’da katıldığı bir AR-GE merkezinin açılış merasiminde konuşma gerçekleştirdi. Şentop, şunları söyledi:

* “Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketinden 7’si Türk Şirketi’dir. Maalesef geçmişte ülkemiz AR-GE konusu ihmal edilmiş bir husustur. Her alanda olduğu üzere son yıllarda AR-GE konusunda da zihniyet değişimi gerçekleşmiştir.

* Son yıllarda artan üretim ve ihracat kapasitesinin gerisinde AR-GE harcamalarına ayrılan kaynak çok kıymetli bir yer tutmaktadır. 2002 yılında AR-GE faaliyetlerinde çalışan kişi sayısı bugün iki buçuk kat arttı.

* 6 ay evvel başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı’na şahit olduk. Nükleer tehditler bütün dünyanın duyacağı formda lisana getiriliyor. Barış ve huzurun teminatı olan Türkiye’nin bu teknolojilere sahip olması ve yatırım yapması istikrar ve caydırıcılık, ulusal menfaatlerimizin himayesi bakımından çok değerlidir.

* Biz kimseyle düşman olmak istemeyiz lakin bize düşman olacaklardan daha güçlü, teknolojik olarak onlara daha donanımlı olmak mecburiyetindeyiz.

* Bilhassa diğerlerinin rüzgarıyla yelken açan Yunanistan üzere lokomotif değil, vagon devletler için söylenecek bir tek kelamımız var. Bizim muhatabımız esasen kuklalar değil, onları yönetim eden kuklacılardır” DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir