Türkiye’den İsrail-Filistin için çok yönlü diplomasi

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan evvelki gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaklaşık 4 saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısına ortalar vererek İsrail-Filistin gündemli görüşmeler yaptı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çatışmaların başladığı birinci andan itibaren pek çok başkanla görüşme gerçekleştirdi.

Bu kapsamda birinci olarak Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail-Filistin bağlamında yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ile telefonda görüşerek Türkiye’nin bölgede çatışmaların son bulması ve bir an evvel sükûnetin sağlanması için her türlü çabası gösterdiğini söz etti.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile de telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail-Filistin tansiyonu çerçevesinde bölgede artan çatışmaları konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde ise iki ülkede yaşananlar ile bölgedeki tansiyona ait son gelişmeleri ele aldı.

Herzog’a sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve sükûnetin bir an önce tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük ehemmiyet taşıdığını tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, telaş verici çatışmaların sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için Türkiye’nin çabalarının artarak süreceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürüttüğü diplomasi trafiği kapsamında Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani ile de telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail-Filistin tansiyonu çerçevesinde bölgede artan çatışmalar ele alınarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefonda görüştüğü bir öteki başkan de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi, görüşmede İsrail-Filistin tansiyonuyla ilgili son gelişmeleri ele aldı, gerginliğin sonlandırılması için yapılabilecekleri kıymetlendirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, orantısız taarruzların durumu daha fazla çıkmaza sürükleyeceğini vurguladı, tarafların itidalle hareket ederek fevri adımlardan uzak durmalarının çok kıymetli olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı telefon konuşmasında da İsrail ve Filistin ortasındaki korku verici çatışmalı sürecin seyrini ve tansiyonun yayılmasını önleyici önlemleri ele aldı. Görüşmede, bölgedeki insani gereksinimlerin karşılanması gayesiyle hangi teşebbüslerin yapılacağı değerlendirildi.

Sivil yerleşimlerin gaye alınmasının tasa verici olduğunu ve bu çeşit teşebbüslerin Türkiye tarafından olumlu karşılanmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgede sükûnetin sağlanması için her türlü uğraşı göstermeye devam edeceğini belirtti.

“TÜM AKTÖRLERİ BARIŞIN TESİSİ İÇİN SORUMLULUK ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

İsrail-Filistin çatışmasına ait bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ile görüşmesinde, çatışmaların bölge geneline yayılma ihtimaline karşı teyakkuzda olunması gerektiğini belirterek Türkiye’nin, tansiyonun sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü takviyeye hazır olduğunu söz etti.

Daha sonra Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerginliğin bölgedeki diğer ülkelere de sıçramadan sonlandırılması ve adil bir barışa müzakereler yoluyla ulaşılması için bir yol açılmasının hedeflendiğini, bunun için Türkiye’nin samimi ve barışçıl eforlarına, başta bölge ülkeleri olmak üzere, memleketler arası topluluğun dayanağının beklendiğini de lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmesinde ise Türkiye’nin hücumlardan etkilenen günahsız sivillere yardım ulaştırılması için çalışma başlattığını, sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasının kabul edilemeyeceğini ve bölge ülkelerinin çatışmaların sona ermesi için yapan bildiriler vermesinin kıymetli olduğunu söyledi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat üniteleri de arabuluculuk ve esir takası konusunda çalışmalarını ağırlaştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir