Türkiye’den AB’ye ilticalarda rekor artış

Avrupa Birliği İltica Ajansı, Ağustos ayında yapılan sığınma müracaatlarına dair bilgileri açıkladı. Buna nazaran, Suriye savaşının tesiriyle çok sayıda mültecinin geldiği 2015/2016 devrinden bu yana kaydedilen en yüksek iltica düzeyine ulaşıldığı açıklandı. Ajans’ın bilgilerine nazaran Ağustos ayında yaklaşık 84 bin 500 sığınma başvurusu kayıtlara geçti.

İltica müracaatlarında Afganistan ve Suriye’nin ardından Türkiye en çok iltica başvurusu yapılan üçüncü ülke oldu. Türk vatandaşlarının müracaatının Ağustos ayında 4 bin 600’ü bulduğu, bunun da aylık devirde 2014’ten bu yana kaydedilen en yüksek düzey olduğu bildirildi. Ajans, aylık hafif dalgalanmalara rağmen Türk vatandaşlarının yaptığı sığınma başvurularının artış eğiliminde olduğuna da dikkat çekti. Yapılan iltica müracaatlarının yüzde 94 ile neredeyse tamamını birinci defa yapılan müracaatlar oluşturuyor. AB İltica Ajansı, Türkiye’den yapılan sığınma müracaatlarının yüzde 1’inin 18 yaş altı, Avrupa’ya yalnız gelen çocuklardan oluştuğuna da işaret etti.

225 bin süreksiz müdafaa statüsü

İltica müracaatlarındaki artışa paralel olarak Ağustos ayında 225 bin de süreksiz muhafaza statüsü için AB’ye müracaat yapıldığı duyuruldu. Bu müracaatların neredeyse tamamını Ukraynalı sığınmacıların oluşturduğu bildiriliyor. Böylelikle hem iltica hem de süreksiz sığınma müracaatlarının sayısının bu yılın birinci yedi ayı zarfında 5 milyonu aştığı belirtildi.

AB İltica Ajansı, kelam konusu vakit dilimi için Suriyeli ve Afgan mültecilerin müracaatlarının da yüzde 30 oranında arttığını duyurdu. Böylelikle Taliban’ın Afganistan’da idaresi ele geçirdiği Ağustos 2021’den bu yana AB’ye buradan yapılan sığınma müracaatlarının 127 bini bulduğu da aktarıldı.

Hintlilerin müracaatlarında artış

AB İltica Ajansı, Ağustos ayında 4 bin 200 müracaatla Hintlilerin Türklerin akabinde dördüncü sırada yer aldığını duyurdu. Sırbistan’ın Hindistan ile vizesiz seyahat muahedesi imzalaması üzerine son aylarda Sırbistan’a giden çok sayıda Hindistan vatandaşının Avrupa ülkelerine sığınma müracaatında bulunduğu tespit edilmişti. Bu durum üzerine başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri Belgrad’a vize rejiminde düzeltmeye gitme davetinde bulunmuştu.

AB İltica Ajansı, Ağustos ayına dair raporunda ilticaların kabul oranına da yer verdi. Buna nazaran yapılan iltica müracaatlarının yüzde 38‘inin kabul edildiği, bu oranın yılın birinci yedi ayının en düşük sayısı olduğu da bildirildi.

Almanya’da da Türklerin iltica müracaatlarında rekor artış 

Türklerin ilticalarındaki artış eğilimi Almanya’da da dikkat çekiyor. Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) Ekim ayında yaptığı açıklamaya nazaran, bu yıl Ocak- Ekim periyodunda Türk vatandaşlarının yaptığı iltica başvurusu 15 bin 957’ye ulaştı. Bunların da neredeyse tamamı birinci defa yapılan iltica başvurusu olma özelliğine sahip. Bu da müracaatlarda yüzde 175,7 oranında artış manasına geliyor.

Almanya’ya iltica müracaatlarında da Türkiye, Suriye ve Afganistan’ın akabinde üçüncü menşe ülke pozisyonunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir