İsrail’le diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme önergesi Güney Afrika’da onaylandı

Önergeyi meclise sunan Ulusal Özgürlük Partisi’nden (NFP) yapılan açıklamada, İsrail’le diplomatik düzeyin düşürülmesine ait önergenin Ulusal Meclis’te yapılan oylamayla kabul edildiği duyuruldu.

Buna nazaran, iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ve meclisteki 3’üncü büyük parti Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) tarafından desteklenen önerge, oylamaya katılan 302 milletvekilinden 208’inin takviyesiyle kabul edildi.

Karar sembolik ehemmiyete sahip

Güney Afrika, 2018 yılında İsrail’in Gazze ataklarını protesto hedefiyle Tel Aviv’deki Büyükelçisini çekmiş, 2019’da ise bu ülkeyle olan alakalarını maslahatgüzar düzeyine indirmişti.

Bu kararın yaklaşık 4 yıl akabinde gelen önerge, bu açıdan sembolik ehemmiyet taşıyor. Öte yandan Meclisin bu kararının, iki ülke ortasındaki bağları daha da germesi bekleniyor.

Güney Afrika hali hazırda milletlerarası arenada Filistin sıkıntısının en kıymetli savunucuları ortasında yer alıyor. Birebir vakitte, İsrail’in Afrika Birliğine gözlemci olmasına şiddetle karşı çıkan ülkelerin başında geliyor.

Ülkeyi 1948-1994 yılları ortasında yöneten ırkçı apartheid rejiminin acı anılarının belleklerdeki tazeliğini koruduğu Güney Afrika’da hükümet, İsrail’i Filistinlilere karşı “apartheid rejimi” uygulamakla suçluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir