Türkiye sınırındaki saldırı Bulgaristan’da kriz çıkardı

Bulgaristan’da bir polis memurunun Türkiye hududunda vurularak hayatını kaybetmesi, ülkede tansiyona yol açtı. Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerdzhiev, parlamentoda olayla ilgili düzenlenen oturumda, Türkiye hududunda güvenlik tedbirlerinin derhal artırılması gerektiğini söyledi.

Bulgaristan’da bir polis memurunun Türkiye hududunda göçmen olduğundan şüphelenilen bir kümeyle girdiği çatışmada vurularak hayatını kaybetmesi, ülkede Türkiye sonundaki tedbirlerle ilgili tartışmalara yol açtı.

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerdzhiev, hafta başında Golyam Dervent köyü yakınlarında devriye gezen bir hudut polisi ve bir askere Türk topraklarından ateş edildiğini, vurulan 30 yaşındaki bir polis memurunun olay yerinde hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Edirne Valiliği de olayla ilgili saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edilen 2 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Demerdzhiev, dün parlamentoda olayla ilgili düzenlenen oturumda, hudutta kâfi sayıda polis ve güvenlik ekipmanı bulunmadığını söyleyerek şikayetlerde bulundu. Sonda alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu kaydeden Bulgar bakan, huduttaki kaçak göçmen geçişlerinin son devirde süratle arttığını belirtti.

Demerdzhiev, Türkiye hududunda misyonlu polis sayısını yakın vakitte 1260’a yükselteceklerini, tedbirlerin artırılacağını söz etti.

Bulgaristan 2017’de göçmenlere karşı Türkiye sonuna 100 milyon avroluk metal bir tel örmüştü. Lakin bu telin kaçak göçü engellemede yetersiz kaldığı, birçok göçmenin teli delerek ya da üzerinden atlayarak Bulgaristan’a giriş yaptığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir