Trabzon’da kadınlardan “Meclis’te Hizbullah istemiyoruz” yürüyüşü

Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin bayan kolları Trabzon’da yürüyüş düzenledi. CHP Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş, “Biz bayan olarak hayatın her yerinde emeğiyle, aklıyla, hisleriyle, yetenekleriyle, bilgelikleriyle, varlığıyla merkezi roller üstlenen insanlarız. O halde ülkemizin geleceğinin böylesi emin ellerde ve hiçbir kazanımdan asla taviz vermeyecek formda yükselmesi için, sesimizi yükseltmek, kuvvetlendirmek zorundayız…Önümüzde kritik bir dönemeç bulunuyor. Elbirliği, nezaket ve zarafetle bu süreci bizler için kuşkusuz hoş günler, baharlar vaat edenlerle birlikte yöneteceğiz: Yönetmek ve başarmak zorundayız” dedi.

Atapark mevkiinden başlayan yürüyüş Atatürk Alanı’nda son buldu. İştirakin ağır olduğu yürüyüşte, “Hak, hukuk, adalet”, Meclis’te Hizbullah istemiyoruz” sloganları atıldı.

“SESİMİZİ YÜKSELTMEK KUVVETLENDİRMEK ZORUNDAYIZ”

Açıklamayı okuyan CHP Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş, şunları söyledi:

“Geçmişten bugüne ülkemizde bayanlar ve hakları için uğraş eden farklı aktörler, kümeler, önderler olagelmiştir. Bu uğraşa omuz veren herkesi şükranla, minnetle anıyoruz. Ülkemizde vakit zaman bayan hakları konusunda geriye düşüşler olsa da nihayet Atatürk ve Cumhuriyetin bayanlara kazandırdığı birçok hakkın hala korunduğunu tabir etmeliyiz. Lakin söz ettiğimiz geriye gitmelerin önüne geçmek de nihayet hepimizin misyonudur. Bayan haklarının, bayan özgürlüklerinin ve bayanlara mahsus kazanımların geriye düşmemesi için bu sürecin kıymetli bir bileşeni olmak durumundayız. Bayanlara karşı ayrımcılığın tecavüzlerin, şiddetin, uyuşturucu çeteleri ve mafya yapılanmalarının, çocuk istismarları ve genç bayanların mağduriyetlerinin, işsizliklerinin, yoksulluk ve yoksunluğun, aşağılanmanın ve ötekileştirilmenin karşısında duruyoruz, yürekle durmak zorundayız.

Bunlardan hareketle bizler diyoruz ki; bayan umuttur, bayan gelecektir. Güçlü gelenekler nasıl bayanlar tarafından yaratılıyor ve aktarılıyorsa, güçlü bir gelecek de lakin bayanlar eliyle, bayanlar marifetiyle ve yaratıcılığıyla mümkün olabilir. Biz bayan olarak hayatın her yerinde emeğiyle, aklıyla, hisleriyle, yetenekleriyle, bilgelikleriyle varlığıyla merkezi roller üstlenen insanlarız. O halde ülkemizin geleceğinin böylesi emin ellerde ve hiçbir kazanımdan asla taviz vermeyecek formda yükselmesi için, sesimizi, yükseltmek, kuvvetlendirmek zorundayız. Bu sesi dinlemek duymak isteyenlerle birlikte olmak, onları desteklemek zorundayız. Bedelli dostlar! Önümüzde kritik bir dönemeç bulunuyor. Elbirliği, nezaket ve zarafetle bu süreci bizler için kuşkusuz hoş günler, baharlar vaat edenlerle birlikte yöneteceğiz: Yönetmek ve başarmak zorundayız doğrusu. Bu anlayışla kazanımlarımızı korumak, geleceğe emin adımlarla yürümek ve damgamızı vurmak, umutlarımızı gerçeğe dönüştürmek için güç birliği yapmayı diliyor, bu gayrete katılan ve katkı koyan herkese teşekkür ediyor, en içten hürmet ve selamlarımızı sunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir