ABD ve Çin arasında ‘gizli polis merkezi’ gerilimi: 2 kişi gözaltında

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) yetkilileri, Brooklyn Federal Mahkemesi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Manhattan adasının güneyindeki China Town semtine yakın bölgede, Çin hükümeti ismine denizaşırı polis karakolu üzere faaliyet gösterdiği argüman edilen bir ofise baskın yaptıklarını, yapılan baskında ‘delilleri yok ettiği ileri sürülen’ ABD vatandaşı 2 Çinli erkeğin gözaltına alındığını açıkladı.

AA’nın aktardığına nazaran, yetkililer, yasa dışı irtibat ofisinde Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’na (MPS) bilgi aktardıkları tez edilen bireylerin, Bronx’ta ikamet eden 61 yaşındaki Lu Jianwang ve Manhattan’da oturduğu tespit edilen 59 yaşındaki Chen Jinping olduğunu tabir etti.

‘DÜNYANIN HER YERİNDEKİ ÇİNLİ MUHALİFLERİ GAYE ALIYORLAR’

ABD’nin New York Doğu Bölgesi Savcısı Breon Peace, basın toplantısında, “Bu kovuşturma, Çin hükümetinin, New York kentinin ortasında saklı bir polis karakolu kurarak ulusumuzun egemenliğini alenen ihlal ettiğini ortaya koyuyor” dedi.

FBI Washington Saha Ofisi’nden Sorumlu Müdür Yardımcısı David Sunberg ise bugün MPS’nin 34 üyesinin Çinli muhalifleri taciz etmek ve tehdit etmek için toplumsal medyayı kullanmak üzere büyük bir kampanya yürütmekle suçlandığını, kelam konusu üyelerin, ABD de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde bulunan Çinli muhalifleri maksat aldığını söyledi.

‘ÇİN HÜKÜMETİNİN CASUSU OLARAK HAREKET ETTİLER’

Basın toplantısında ayrıyeten Manhattan’daki ofisin New York’taki Çin Konsolosluğu mensuplarınca ziyaret edildiği, ofiste misyon alan şahısların ise Çinli vatandaşlara ehliyet yenileme ve gibisi hususlarda yardım eden, kâr gayesi gütmeyen bir kuruluşun çalışanları üzere gösterildiği argümanları da kamuoyuyla paylaşıldı.

Adalet Bakanlığı’nın internet sayfasındaki açıklamada ise Lu ve Chen, ‘Çin hükümetinin casusları olarak hareket etmek’ ve ‘bir MPS yetkilisiyle irtibatlarına dair delilleri yok ederek adaleti engellemek’ ile suçlandı.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ÜLKELERİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMIYORUZ

Çin ise ABD’nin savlarına bir basın açıklaması yayınlayarak cevap verdi. Reuters’ın haberine nazaran, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Çin, başka ülkelere karşı müdahil olmama siyaseti yürütüyor ve olduğu argüman edilen bu polis karakolları yok” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde 10 Mart’ta düzenlenen bir komite toplantısında, Çin’in, ABD’de “polis karakolları” kurarak burada yaşayan Çinlilere gözdağı verdiği tezi ele alınmıştı.

Toplantıda, eski ABD Ulusal İstihbarat Yöneticiliği Karşı İstihbarat Şubesi Başkanı William Evanina, Çin’in stratejik arazi satın alımı, sofistike gözetleme balonları, teknoloji uygulamaları ve ABD’de kurulan ‘polis karakolları’ üzere bir dizi yollarla ABD’ye tehdit oluşturduğunu söz etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir