Trabzon, İmamoğlu’nu bağrına bastı

TRABZON (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Trabzon’un merkez ilçesi Ortahisar’ın Belediye Başkanı seçilen Ahmet Kaya’yı makamında ziyaret etti. Kaya’yı tebrik eden İmamoğlu, hislerini aktardığı belediye anı defterini imzaladı. İmamoğlu ve Kaya, tebrik ziyaretinin akabinde, Ortahisar Belediyesi önünde kendilerini bekleyen coşkulu kalabalıkla buluştu. İmamoğlu hemşehrilerini eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, Kaya da eşi Tuğba Kaya ile birlikte selamladı. Kendisine sevgi şovlarında bulunan hemşehrilerinin Ramazan Bayramlarını kutlayan İmamoğlu, alanda bulunan dövizleri tek tek okudu ve özetle şunları söyledi:

“BEN, BU CADDENİN ÇOCUĞUYUM”

“Bu hoş kentin bir evladı olmaktan gurur duyuyorum. Şu an o kadar hoş bir yerdeyim ki; Allah’ın nasibi. Ben, hem Pazarkapı Mahallesi hem Ortahisar Mahallesi’nin bir çocuğuyum. Bu gördüğünüz Ortahisar belediye binasının tam şu köşe başında, bizim boya dükkanımız vardı. Hala durur; çabucak bu belediye binasının alt köşesindeki sokakta da dedemin kereste ticarethanesi vardı. Ben, bu caddenin çocuğuyum. Buradan yürüyerek okuluma masraf, yürüyerek okulumdan buraya gelirdim. İlkokulum, çabucak bu binanın yanındaki Yasal Süleyman İlkokulu. Yani şöyle düşünün: Bu sabah köyüme çıktım. Küçük minnacık bir köy konutunda doğmuş, Akçaabatlı bir çocuğum ben. Evet, Trabzon’un bir evladı olarak orada doğdum. Burada ilkokulu okudum. Ortaokulu, Atatürk Köşkü’nün orada Köşk Lisesi’nde okudum. Liseyi, Trabzon Lisesi’nde okudum. Bu kent, Yasal Sultan Süleyman’ın doğduğu bir kent. Onun doğduğu bu mahallede büyüdüm.”

“ATATÜRK’ÜN KURDUĞU BU CUMHURİYET, HERKESE FIRSAT EŞİTLİĞİ VERİR”

“Belki hayatımda bugün ne var ise, buradan beslendim. Sonra, İstanbul’a okumaya gittim ailemle birlikte. İş ömrüm derken, yeniden Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği ve bizlere yurt edinen periyodu başlattığı İstanbul’da yaşama başladım. Ve İstanbul’un Belediye Başkanı oldum. Bu nasıl bir şey biliyor musunuz? Bu, o 40 haneli köyde doğarak, Fatih’in fethettiği Trabzon’dan Fatih’in fethettiği İstanbul’a giderek, Büyükşehir Belediye Başkanı olmak, olsa olsa dünyada bir tek Atatürk’ün Cumhuriyetinde olur. Onun için sevgili hemşerilerim, Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet, herkese fırsat eşitliği verir; bayanına, çocuğuna, erkeğine… Demokrasi ne yapar biliyor musunuz? Hepimizi eşitler. Sandık var ya… Sandığa gidip oy atıyoruz. O sandık, hepimizin eşitlendiği gündür. Fabrikatörü, işçisi, emekçisi, emeklisi, üniversite öğrencisi, öğretmeni; hepimizi eşitler.”

“ŞİMDİ YENİ BİR DEVİR BAŞLADI”

“Eksik tarafı var. Bunu toparlamamız lazım. O ne biliyor musunuz? Bazen demokrasi, bazen Cumhuriyet, istek ettiğimiz düzeye gelmez. İnsanlarını ne yazık ki ihmal eder. Bu yanılgılar, yanlış uygulamalar yüzünden olur. Hele hele sistemi, rejimi, kendi gidişatından, uygar ve uygar sürecinden rayından çıkarır, öteki bir rejim ortaya koymaya kalkarsa, işte olan evvel bayanlara, evvel çocuklara, gençlere, evvel emeklilere zulüm çektirir, dert çektirir. Fakat daima birlikte ne yapacağız biliyor musunuz? Daima birlikte, milletimizin gücüyle, nasıl ki demokrasi arayışında, özgürlük arayışında sevginin, hürmetin hakim olduğu bir sürecin olgunlaşmasında, hepiniz yeni bir arayışa, yeni bir umuda, 31 Mart’ta mühür bastınız ya… Artık yeni bir devir, yeni bir arayış, yeni bir hizmet anlayışı, yeni bir yöneticilik anlayışı başladı: Tam yol ileri diyoruz.”

“O BİR ÇİFT MAVİ GÖZ, VATANDAŞINA O DENLİ İTİNAYLA BAKIYOR Kİ…”

“Sevgili dostum Ahmet Kaya’nın odasında astığı bir fotoğraf üzerinden, birkaç gündür bir tartışma işliyor. Tartışmayı önemsemiyorum. Oraya girmeyeceğim. Fakat size söyleyeceğim şu: O fotoğraf, benim 10 yıldır masamın ardında duruyor. O fotoğraf ne biliyor musunuz? Tokat’ta bir çiftçinin, bir köylünün, sarsıntı sonrası yaşadığı külfetleri devletin başındaki insanına anlatırken çekildiği fotoğraf. O fotoğraftaki kişi, o köylü, dede, o anlatımı yapıyor, hararetli bir biçimde. Lakin onu dinleyen, bir çift mavi göz var. O bir çift mavi göz, vatandaşına o denli itinayla bakıyor ki… Bir gözün içine bakış vardır… Ben diyorum ki; Allah’ım beni o gözlerin baktığı üzere bu annelere baktır. O gözlerin baktığı üzere bu çocuklara, bu gençlere, bu hanımefendilere, bu beyefendilere, abilerimize… Ben, çocukla konuşurken bile dizimi yere eğip, onun gözünün içine bakıp, onu hissetmeye çalışıyorum. İşte bu yeni devir, o bir çift mavi gözün insanına baktığı üzere bir devir olacak. Kibir, kendini beğenmişlik; bunların hepsi yok, bitti.”

“RIZKIMI VEREN HUDA’DIR, KULA MİNNET EYLEMEM”

“Kul Nesimi demiş ki; ‘Rızkımı veren Huda’dır, kula minnet eylemem’ demiş. Ramazan ayındayız. Ben, dünyanın en büyük kenti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Lideriyim. Sevgili dostum Ahmet Kaya, Ortahisar Belediye Lideri. Biz, bu vazifeye talip olduk. Sizler de bizi seçtiniz. Artık bize düşen misyon; sizi dinlemek, sizi anlamak, kaygılarınıza deva olmak için gece-gündüz çalışmak, bizim sorumluluğumuz. Vatandaşımız bir derde düşüyorsa, ona dayanak olmak bizim sorumluluğumuz. Bakın; vatandaşlarıma sesleniyorum. Devletimizin herhangi bir kurumu fakat belediyesi ama valiliği ama bakanlığı ama şurası ama burası; o dayanağı size veriyor ya, kimse cebinden bir şey vermiyor. Size, vermek zorunda olduğu dayanağı veriyor. Hatta tahminen de az veriyor. Siz onun hesabını sorun. Ben daima söylüyorum. Bize minnet duymayın. Evet; ‘Görevini âlâ yaptın kardeşim, evladım, belediye liderim teşekkür ederiz’ diyebilirsiniz. Fakat kimseye minnet duymayın. Bu kentin, İstanbul’un, bu ülkenin, bu devletin sahibi millettir, millet. ‘Ben, bir sistemin sahibiyim’ diyen; ‘Buyruğumla şunu yaptım’ diyen; ‘Talimatımla emrettim şöyle oldu’ diyen; biri misyondan ayrılacağı vakit, ‘Af diledim, misyondan ayrılıyorum’ diyen periyot, bitmiştir.”

“BİR ŞAHSA DEĞİL, MİLLETE HİZMET ETMENİN TADINI ÇIKARIN”

“Millet, devletin sahibidir. Hangi partide siyaset yapıyorsanız yapın; şu ayaklarınızdaki, kollarınızdaki prangaları, kelepçeleri sökün, atın. Millete hizmet edin. Siz de bir şahsa değil, millete hizmet etmenin tadını çıkarın. Bu cennet vatan, 100 seneyi aşkın mühlet evvel özgürlüğü, Cumhuriyeti, demokrasiyi seçmiş. Ne demiş şair? ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım’ demiş. O denli değil mi? Biz, milletçe özgürlüğüne düşkün insanlarız. Biz, demokrasi aşığıyız, demokrasi. Artık ne yapacağız? Daha fazla sizi dinleyeceğiz. Bu kentin zeki insanlarını, bu kentin akıllı, gençlerini, hanımefendilerini, beyefendilerini daha çok dinleyeceğiz. Liderimiz, sizlerle çok hoş projeler üretecek. Biz de onu yapıyoruz İstanbul’da. Bu, milletin ayağa kalkmasıdır. Millet, gücünün farkına varacak. Millete hizmette yarışın kaybedeni yok ki; hepimiz kazanıyoruz. Bizim seyahatimiz, bu türlü bir seyahat. Çok başarılı olacağız. Gerimizde sizin üzere değerli hemşehrilerimizin gücünü hissedeceğiz.”

“BUNDAN SONRA DA AĞZIMIZDAN BERBAT SÖZ DUYMAYACAKSINIZ”

“İnşallah önümüzdeki vakit diliminde, hiç olmadı bugüne kadar, bundan sonra da ağzımızdan berbat söz duymayacaksınız. Makus söz, makûs kelam yok. Ben bugün Sera’da, 98 yaşındaki anneannemi ziyaret ettim. Salacık’ta halamı ziyaret ettim. Hepsi diyor ki, ‘Televizyonda seni dinliyoruz.’ Bir de bağırıyormuş bana halam, ‘Ekrem, Ekrem beni niçin duymuyorsun?’ Artık ben, onlar konuşurken, berbat kelam edeceğim. Beni anneannem dinliyor, annem dinliyor. Bırakın; siz dinliyorsunuz, çocuklar dinliyor. Ben buradan söylüyorum. Biz kimsenin hakkında iftira, kumpas, şu bu işlerle esasen uğraşmadık, uğraşmayız. Makûs kelam kullanmayacağız. Sizin işinizi konuşacağız. Milletimizin işini konuşacağız. Çocuklarımızın geleceğini konuşacağız. Gençlerimizin umutlarını konuşacağız. Onlara takviye olacağız. Bizim buna yetecek gücümüz var. Bizim buna yetecek aklımız, fikrimiz, bilgimiz var. Milletçe var. Sizin fikirlerinizden faydalanacağız. Yolumuz açık olsun.”

“TRABZON’A MUHAFIZLIK ETMEYE VAR MISINIZ?”

“Hep birlikte coşalım, Ahmet Kaya Liderimle birlikte çok hoş başarılara, daima birlikte imza atalım. Bu başarıda elbette Merkez İlçe Liderimiz Haluk Batmaz Liderimin büyük emekleri var. Mustafa Bak Liderim, Vilayet Liderimizin büyük emekleri var. Ona, milletvekilimiz Sibel Suiçmez Hanım’a ve bütün örgütümüze teşekkür ediyoruz. Lakin biz, partiyi burada bıraktık. Biz diyoruz ki; bu işi Trabzon ittifakı kazandı. İstanbul ve İstanbul ittifakı kazandı. Türkiye’de Türkiye ittifakı olsun. Onun için, milletçe kazanalım diyoruz milletçe. Bizim seçimde kaybedenimiz yok. Hepinizi çok seviyorum. Ahmet Liderimin yolu açık olsun. Göreceksiniz, çok yanında olacağız. İstanbul’umuza yapılmak istenen kötülüklere karşı, nasıl orada ‘muhafız’ demişsem, siz de Trabzon’a bir kötülük yapılıyorsa, Trabzon’a muhafızlık etmeye var mısınız? Sakın vazgeçmeyin. Burası bizim biblomuz, burası bizim canımız, ciğerimiz, bizi besleyen bir dünya. Trabzon’un muhafızı olun, koruyucusu olun. Trabzon’un her hususuyla ilgilenip, Trabzonspor’la da ilgilenin. Trabzonspor’u da maddi-manevi yalnız bırakmayın. Her türlü kardeşlik, her türlü hoşluk kazansın. Hepinizi çok seviyorum. Allah’ın müsaadesiyle Trabzon’da da İstanbul’da da ülkemizin her yerinde de her şey çok hoş olacak.”

KAYA: “TRABZON’DA BİRİNCİ UYGULAMAMIZ KENT LOKANTASI OLACAK”

Ortahisar Belediye Başkanı Kaya da konuşmasında Ramazan Bayramı, kendilerinin seçimi kazanması ve İmamoğlu’nun Trabzon’a gelmesi nedeniyle 3 bayramı birden yaşadıklarına vurgu yaptı. İmamoğlu’nun İstanbul’da yaptığı çalışmalarla bütün Trabzonluların gururu olduğunu belirten Kaya, “Sağ olsun, bizleri hiç mahcup etmedi. Bizler de onunla birlikte yürüyen arkadaşlar olarak, sizlere asla mahcup olmamak için, bütün arkadaşlarımla, Trabzon’un neresinde hangi düşünce varsa, kimin ne sıkıntısı varsa, o kaygısı çözme uğraşı içinde olacağız. İstanbul’da hoş örneklerini yaşadığımız ve birçok vatandaşımın sokakta bana, ‘Trabzon’da kent lokantasını ne vakit açıyorsun Sayın Başkan’ dediğini biliyorum. Arkadaşlarımla birlikte, artık Trabzon’da birinci uygulamamız olacak, kent lokantasını açmak için yer bakıyoruz arkadaşlar. Trabzon’umuza birinci kazandıracağımız işlerden, hizmetlerden biri kent lokantamız olacak. Ve tekrar Sayın Genel Başkanımızın Trabzon ziyaretinde, Trabzonlu hemşehrilerime, bilhassa emeklilerimize verdiği bir kelam vardı. Hatırlayın; Meydan Parkı’nda, emeklilerimizin arkadaşlarıyla oturup, 1,5 liraya çay içebilecekleri bir yer kelamı vermiştik. O kelamını yerine getireceğiz arkadaşlar” dedi.

“BİZLERDEN HALKÇI BELEDİYECİLİĞİ GÖRECEKSİNİZ”

Belediye kapılarının vatandaşlara açık olacağını kaydeden Kaya, “Sizlere verdiğimiz bütün sözlerimizi, yerine getireceğiz. Biz; veremeyeceğimiz, tutamayacağımız hiçbir kelamı vermedik arkadaşlar. Düşünerek, taşınarak, çalışarak, hesap yaparak, proje yaparak yola çıktık. Bizden, bizlerden halkçı belediyeciliği göreceksiniz. Bizlerden sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı göreceksiniz. Bizlerden yardımlaşmayı göreceksiniz. Bizlerden güler yüzü göreceksiniz. Bizlerden kapısı açık, gönlü açık belediyeciliği göreceksiniz. Lakin bizlerde asla kibrin kırıntısını görmeyeceksiniz arkadaşlar. Bizler de asla kapalı kapıları görmeyeceksiniz arkadaşlar. Bu kapılar, milletin kapısıdır arkadaşlar. Bu kapıları, sonuna kadar milletimizi açacağız” diye konuştu.

TRABZONSPOR KULÜBÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

İmamoğlu, konuşmaların akabinde Ortahisar Belediyesi’nden Trabzonspor Kulübü’ne geçti. Trabzonspor Kulübü Lideri Ertuğrul Doğan’ın yurt dışında olmasından ötürü, İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Asbaşkan Zeyyat Kafkas ile kulüp yöneticileri tarafından karşılandı. Trabzonspor’a önümüzdeki süreç için muvaffakiyetler dileyen İmamoğlu, ülke futbolunun içinde bulunduğu kaos ortamına yönelik kanılarını de lisana getirdi. Sporun özünde, rekabet ve kardeşliği barındırdığına dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

“FUTBOLUN GERÇEK MANADA ÖZERK BİR BOYUTA KAVUŞMASINI ÖNEMSİYORUM”

“Futbol, güç bir kısmı Türkiye’nin. Şu anda da ağır tartışmalar içerisinde. Türk futbolunun ancak federasyon nezdinde lakin kulüplerin kendi ortalarındaki birtakım bağlarda istek ettiğimiz şeyler yaşanmıyor. Ben her vakit söylüyorum; zira futbol, futbolu bilenler tarafından yönetilmiyor. Çok siyasi müdahalelerin ve baskıların varlığı, her daim tahminen bir ölçü vardır ancak son periyotta bunun çok önemli arttığını gözlemlemekteyim. Ben her vakit, futbolun gerçek manada özerk bir boyuta kavuşmasını önemsiyorum. Dünyada federasyonların devlet idaresi tarafından yönlendirildiği 3-4 ülke kaldık. Bunlardan birisi de biziz. Bildiğim kadar. Çin var, Rusya var. Bu bağlamda bizim de sporu, spor insanlarının yönetmesinin bir biçimde altyapısını kurmamız gerekiyor. Bizim şu anda futbol kulüpleri açısından yapmamız gereken, bilhassa çok borçlu yapılarının tahlile kavuşturulması noktasında, gerçek manada bir miladi tahlil bularak, bunların desteklenmesi, tahlile kavuşmasını sağlamak. Lakin o sonrasıyla ilgili de çok üst düzeyde disiplinli bir konuma erişmelerini sağlayarak, özerk yapılarıyla manalı, sağlıklı bir idare konumuna geçmelerini geliştirmek gerekiyor. Temennimiz bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir