TFF ve RTÜK’ten spor programlarına çekidüzen verilmesi için işbirliği

TFF’den bahisle ilgili yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, lig periyotlarında çokça şikâyet alan spor programlarına çekidüzen verilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu ile işbirliği halinde harekete geçti.

Futbol, toplumun geneli tarafından benimsenen, ilgiyle izlenen spor aktiviteleri ortasında yer alıyor. Centilmenlik çerçevesinde insanları bütünleştirmesi gerekirken vakit zaman ayrışmalara yol açan futbol karşılaşmaları istenmeyen olaylara sebep olabiliyor. Bilhassa, maçlar sonrası radyo ve televizyonlarda yapılan tenkit sonlarını aşan yorum ve müdahaleler toplumun yanlış yönlendirilmesi üzere tehlikeli bir sonuca ulaşabiliyor.

TFF – RTÜK işbirliği

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayınların tesiriyle yaşanabilecek olumsuz olayların önüne geçilmesi için spor programlarıyla ilgili özel bir çalışma yapma kararı aldı. Spor programı olmaktan çıkıp vakit zaman toplumu infiale sürükleyen “hakem tenkit programları”na dönüşen yayınların, olması gerektiği üzere keyifle izlenen üretimler olması için uğraş sarf eden Üst Şura, Türkiye Futbol Federasyonu ile temasa geçti.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’den RTÜK’e ziyaret

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu Üyeleri bugün RTÜK’ü ziyaret etti. Ziyarette spor programları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, spordaki şiddet olaylarının ve bunların medya yansımalarının titizlikle takip edildiğini söyledi. Şahin, spor yorumcularının bilerek ya da bilmeyerek toplumu yanlış yönlendirebileceğine dikkat çekerek, bilhassa maç sonrası yayınlarındaki yorumların dikkatle yapılması gerektiğini söz etti. TFF heyeti ise, spor programlarındaki haksız tenkitlere ve gayesini aşan yanlış yorumlara vurgu yaptı.

Türkiye’de sağlıklı bir spor kültürü oluşması için uğraş gösterdiklerini belirten TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, takımlarla yahut hakemlerle ilgili temelsiz argümanların toplumsal barışı zedelediğine dikkat çekti.

Belli bir düzeyde olması gereken spor programlarında haksız tenkitlerin, maksadını aşan yanlış yorumların önemli bir sorun olduğunu lisana getiren Lider Büyükekşi, Türkiye’de sağlıklı bir spor kültürü oluşması için çaba gösterdiklerini belirterek gruplarla yahut hakemlerle ilgili temelsiz savların toplumsal barışı zedelediğine dikkati çekti. Muhakkak bir düzeyde olması gereken spor programlarında iftira ve dedikoduyla yapılan haksız yorumların önemli bir sorun olduğunu lisana getiren Büyükekşi, toplumda gerginlik oluşturan reyting gayeli yayınlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Ziyaretin ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, RTÜK Lideri Ebubekir Şahin’e A Ulusal Kadro forması takdim etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir