‘Eylem talimatı Kobani’den geldi’

Soylu, “Bu aksiyonu gerçekleştirenlerin bize ne ileti vermek istediklerini biliyoruz. Biz bu bildirisi aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz. Bugün Amerika tarafından yapılan taziye iletisinin da katilin olay yerine birinci gelenlerden birisi olduğu üzere değerlendirmenin temel olduğunu ben düşünüyorum ve bu bildirinin da karşılığı çok net bir halde ortaya çıkacaktır. Yakın bir vakitte da görülecektir Allah’ın izniyle” dedi.

Soylu, hareketin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmelerinin bulunduğunu belirterek, “Eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir kıymetlendirmemiz var. Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü. Ve tekrar söylüyorum. Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bize bu acıyı yaşatanların daha misli ve kat kat acıyı yaşayabilecekleri bir karşılığı yakın bir vakitte onlara göstereceğiz” diye konuştu.

‘Öldür’ talimatı

Soylu, kelamlarına şöyle devam etti: “Olay sonrası yapılan bir teknik dinlemede çok açık bir formda terör örgütünün talimatı teröristin öldürülmesine yönelikti. ‘Ya kattan atın ya kanala atın’ talimatı var. Net bir formda.

İstanbul’da altı yıldır bu türlü terör olayı görmedik. Yalnızca bu yıl 200 terör olayı engelledik fakat terörün yüzü bu türlü acımasızdır. Siz 200 tane engellersiniz bir tanesi patlar ve bütün canınızı yakar. Hem Mersin saldırısının hem bu akının birinin Münbiç’ten, birinin Kobani talimatıyla geldiği çok açık ve net ortadadır.

‘Onu da yakaladık’

Burada patlattıktan sonra tekrar Esenler’e gitti. Esenler’den öbür araçla Küçükçekmece’ye intikal etti. Biz takip ettik. Onu götüren şahsı yakalayıp, bu networkün modülü olan şahsı yakalayıp onu sorgulayınca bir sokakta olduğunu öğrendik ve o sokağa yaptığımız operasyon çerçevesinde de, kıskıvrak o meskende ele geçirmiş olduk. Onunla bir arada bu olayı tertipleyen, terör örgütü buna üzülecek fakat öldür talimatı verdiği şahısla yakaladık.”

 ‘ABD’nin taziyesini reddediyoruz’

Şehitler anısına kurulan platforma karanfil bırakan Soylu, şunları söyledi: “Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani’yi terör bölgelerini besleyen, oradan Türkiye’nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa kendi senatolarından para gönderen bir devletle biz müttefikliğimiz elbette ki tartışılmalıdır. Biz kimsenin düşmanı değiliz, kimsenin topraklarında gözümüz yok. Kimseye kalleşlik yapmıyoruz. Bu kalleşliklere elbetteki tahammül edecek gücümüzün kalmadığını tabir etmek istiyorum. İstiklal Caddesi bizim nazlı kızımızdır. Operasyonlar devam ediyor. Elbette ki teröristler yakalandı. Şayet yakalamasaydık bugün Yunanistan’a kaçıracaklardı. PYD’yi orada kim besliyorsa, PKK’ya kim iç istihbarat sağlamaya çalışıyorsa, faili odur. Piyonları tartışmanın bir manası yoktur. Dünyada çok fazla piyon bulunur. Allah milletimizin yardımcısı olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir