Suriye’de kolera alarmı! Ölü ve vaka sayısı artıyor

Suriye’de Beşşar Esad rejimi denetimindeki bölgeler ile ülkenin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK işgalindeki yerleşimlerde onlarca kolera olayı görülürken, hastalığa bağlı olarak 3 kişinin ömrünü yitirdiği belirtildi.

Şiddetli ishal ve kusmalarla kendini gösteren kolera, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki ve rejim denetimindeki bölgelerde görülmeye başlandı.

Esad rejiminin ajansı SANA’nın haberine nazaran, Halep’te en az 15 olayın görülmesinin akabinde, başşehir Şam’da kolera tespit çalışmalarına sürat verildi.

Rejimin Şam’daki sıhhat müdürlüğüne dayandırılan haberde, başkentteki sıhhat kuruluşlarının hastalığa karşı teyakkuza geçtiği ve bölgedeki kanalizasyon sularından numuneler alındığı kaydedildi.

Öte yandan lokal ağların haberine nazaran, ülkenin kuzeydoğusundaki Deyrizor ve Rakka vilayetlerinde örgüt işgalindeki yerleşimlerde çok sayıda kolera hadisesi tespit edildi. 3 kişi hastalığa bağlı olarak hayatını kaybetti.

Ülkenin kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki bölgelerde ise şimdi kolera hadisesine rastlanmadı.

KOLERA

“Vibrio” bakterisinin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmesi sonucu oluşan kolera, daha çok içme suyu ve kirli sularla yıkanmış besinler vasıtasıyla bulaşıyor.

İshal, karın ağrısı, şişlik ve kusma üzere belirtilere neden olan kelam konusu bakteriler, bedene girdikten 6 ila 48 saat içinde hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir