İmar kirliliği davasında hakim karşısına çıkan CZN Burak’tan şaşırtan sözler: Aylık gelirim 30 bin TL

Yayınladığı yemek görüntüleriyle ünlenen ve dünyanın çeşitli yerlerinde restoranları bulunan CZN Burak lakaplı Muhammed Burak Özdemir’in babası İsmail Özdemir ile birlikte bir restoranının kış bahçesinde yaptığı düzenleme gerekçesiyle “İmar Kirliliğine neden olmak” kabahatinden yargılandıkları davada hakim karşısına çıktı.

CZN BURAK DURUŞMAYA KATILDI

İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Muhammed Burak Özdemir ile avukatları katıldı. Öteki sanık İsmail Özdemir’i ise duruşmaya gelmedi. Burak Özdemir’in annesi Didem Bozbura da duruşmayı izleyiciler kısmından takip etti. Davanın 2018 yılında karara bağlandığını belirten hakim, kararın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi tarafından bozulduğunu söyledi.

“AYLIK GELİRİM 30 BİN TL”

Sanık Muhammed Burak Özdemir kimlik sorgusunda, işletmeci olduğunu ve aylık gelirinin 30 bin TL olduğunu belirtti. Eğitim durumu için üniversite devam diyen Özdemir, istinafın bozma ilamına uyulmasını talep etti. Hakimin “Dava konusu yeri kaldırdınız mı?” sorusu üzerine sanık Özdemir, “Tutanağa bahis kış bahçesinin üstü ve yanları açık hale getirildi. Eski haline getirildi diye biliyorum. Ben uzun müddettir yurt dışında olduğum için orayla İsmail Beyefendi ilgileniyor, kendisinden son durum bilgisini aldım. Beraatimi talep ederim” dedi.

SAVCI DÜŞME TALEP ETTİ

Avukatları ise “Söz konusu yer eski haline getirilmiştir. Bu yapı tatil tutanağıyla da belgelenmiştir. Ayrıyeten Boğaziçi alanında bir yer değildir. Öncelikle beraatine karar verilmesini, aksi halde karşıtlık giderildiğinden düşme kararı verilsin” dedi. Duruşma savcısı temel hakkındaki görüşünde, sanıklar hakkında 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Kanunu ile 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na muhalefet etmek kabahatlerinden dava açılsa da aksiyonlarının Türk Ceza Kanunu’ndaki “İmar kirliliğine neden olmak” cürmü kapsamında kaldığını ve dava konusu yerin eski haline getirildiğini kıymetlendirerek, sanıklar hakkında farklı ayrı düşme kararı verilmesini talep etti. Sanık Özdemir de savcının görüşüne katıldığını belirterek düşme kararı verilmesini istedi.

DÜŞME KARARI VERİLDİ

Mahkeme, istinaf mahkemesinin bozma kararına uyulmasına karar verdi. Mahkeme, dava konusu yerin ön görünüm bölgesinin dışında kalması ve yalnızca etkilenme bölgesinde yer almasını dikkate alarak ilgili kanunlara nazaran sanıkların aksiyonlarının kabahat kapsamına girmediğini bildirdi. Dava konusu işletmenin eski haline getirilmesini de dikkate alan mahkeme, sanıklar hakkında farklı başka düşme kararı verdi.

ÖZDEMİR: GELDİK TABİRİMİZİ VERDİK, ISTIRAP YOK

Duruşma sonrasında basın mensuplarıyla ayaküstü konuşan Burak Özdemir, “Bir şey yok, karar da yok. Restoranla alakalı tente üretimi, bir dava açılmış belediye tarafından. Geldik sözümüzü verdik. Kasvet yok yani her şey yolunda” dedi. “Babanızla birlikte mi yargılanıyorsunuz?” sorusuna da Özdemir, “Yargılama falan, konuştuk yalnızca bunda bir şey yok. Sakin ol ya” diye karşılık verdi. Özdemir’in avukatı Sinan Adar ise, “İmar kirliliğine neden olmaktan ötürü dava vardı, düşme karar verildi” diye konuştu. Özdemir, “Korktum ben birden kamerayı kaldırınca dedim ne oldu” diyerek yaşadığı şaşkınlığı da lisana getirdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir