Stoltenberg: Rusya, Herson’u bırakırsa bu Ukrayna için başka bir zafer olur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşta Rusya’nın çok büyük bir baskı altında olduğunu belirterek, Rusya’nın Herson kentini bırakmasının Ukrayna için diğer bir zafer olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İtalya’yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü. Meloni ile Stoltenberg, görüşmelerinin akabinde ortak basın açıklaması yaptı.

MELONİ: İTTİFAK GÜVENLİK VE REFAH İÇİN VAZGEÇİLMEZ

İtalya Başbakanı Meloni, “İtalya’nın NATO bağlamındaki ve ittifakın şu an karşı karşıya olduğu ortak zorluklarla yüzleşmedeki taahhütlerini onaylıyorum. İttifak, milletlerimizin güvenliği ve refahı için vazgeçilmezdir. Güvenlik olmadan toplumlarımız için büyüme olamaz” dedi.

Meloni, NATO ve Avrupa Birliği’nin stratejik iştirakinin temel olduğunu belirterek, “Savunma konusunda bu iki tertip ortasındaki işbirliğinin nasıl genişletileceğini ele aldık” diye konuştu.

NATO’nun bölgesel bir örgüt olduğunu lakin global bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini tabir eden Meloni, güneyden gelen zorlukları da göz önünde tutan bir yaklaşıma sahip olmanın değerli olduğunu söyledi.

STOLTENBERG: PUTİN ACIMASIZ BİR SAVAŞ YÜRÜTÜYOR

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Başbakan Meloni’yi bu vazifeye gelmesinden dolayı tebrik ederek, İtalya’nın NATO’nun kurucu ülkelerinden olduğunu ve kıymetli bir rolü olduğunu belirtti.

Avrupa’nın güvenliğinin sorgulandığı bir devirden geçtiklerini lisana getiren Stoltenberg, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’ya karşı acımasız saldırgan bir savaş yürütüyor. Lakin Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus güçlerini nasıl püskürttüğünü ve topraklarını nasıl kurtardığını gördük. Bu kazanımlar, Ukrayna’nın yiğit askerlerine ait” tabirlerini kullandı.

İtalya da dahil olmak üzere NATO müttefiklerinin sağladığı eşi görülmemiş takviyenin savaş alanında fark yarattığına söyleyen Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Ukrayna’nın ilerlemesi hayati ehemmiyet taşıyor. Rusya’nın Herson’dan çekilme bildirimini not ettik. İlerleyen günlerde alandaki durumun nasıl gelişeceğini görmeliyiz. Rusya çok güçlü bir baskı altında. Şayet Herson’u bırakırlarsa bu Ukrayna için öbür bir zafer olur.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir