SGK’ya akın sürüyor… Oluşan uzun sıralar sonrasında SGK bugün de çalışacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen çarşamba akşamı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde EYT muştusunu açıkladı. Erdoğan, “Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş sonu uygulanmayacaktır. Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı hizmet birleştirme ve borçlanma süreçlerini zati başlatmıştır. Öbür vatandaşlarımızın süreçlerini de kısa müddette tamamlayacağız” dedi.

Açıklama EYT’yi bekleyenlerde buyük sevinç yaratırken, evvelki gün sabah çok erken saatlerden itibaren yurdun dört bir yanındaki SGK binalarının önlerinde yoğunluk yaşandı. Kimi ‘askerlik borçlanması’ kimi de ‘çocuk borçlanması’ yapmak için sabahın erken saatlerinde sıraya girdi. SGK Vilayet Müdürlükleri önündeki uzun kuyruklar dün de sürdü.

YOĞUNLUK DÜN DE SÜRDÜ

İstanbul Bağcılar’daki SGK binası önünde başlayan kuyruk caddeye kadar uzadı. Yoğunluk ve uzayan sıra havadan da görüntülendi. EYT için sırada bekleyenlerden Şendoğan Oktopçu, “Yanlış kayıtlardan ötürü düzeltmem gereken kısım var. 1997 girişliyim, toplamda 7 bin 800 günüm var. Beklediğimiz bir haberdi açıkçası. Nitekim çok memnunuz, hala inanamıyoruz bir taraftan da. İnşallah bu emekliliği istiyoruz artık. EYT açıklanmasaydı 14 yıl daha bekleyecektim. Bugün (cuma) yoğunluk var geri döneceğim yarın (cumartesi) sabah erkenden geleceğim” diye konuştu.

Dün sabahın erken saatlerinde SGK binası önüne gelen Sevda Altun da, “Sabah 8’de buradaydık, EYT’liyiz. Çocuk borçlanması hakkımdan yararlanmak için geldim. Benim de bir ümidim var inşallah olur. Konut hanımıyım, belli bir vakitten sonra çalışamadım. 85 girişliyim ben” dedi.

‘KARARDAN ÖTÜRÜ MUTLUYUM’

EYT düzenlemesi sonrası İstanbul Küçükçekmece’de vatandaşlar ikinci günde de sabah saatlerinden itibaren SGK önünde sıraya girdi. Sıra bekleyenlerden Ahmet Bilginci, “EYT için buradayız. Biz bu kararı artık beklemiyorduk, seçim sonrası için bekliyorduk. Olağan ki mutluyuz” diye konuştu. Mehmet Zeki Arnus ise “EYT için buradayız, günleri toplamak için bu kadar kısa vakitte beklemiyorduk. Karardan ötürü mutluyum” dedi. Askerlik borçlanmasını düzenlemek için geldiğini kaydeden Sadullah İnci, “EYT için geldik, benim Bağkur ile sigortamda çakışan günler var. Onları ayıklamak için geldim, bir de askerlik borçlanması için geldim” diye konuştu.

‘YATAY GEÇİŞ İÇİN YARDIM BEKLİYORUZ’

Kırşehir SGK Vilayet Müdürlüğü’nde de yoğunluk yaşandı, iki günde binin üzerinde vatandaşın müracaat ettiği öğrenildi. Ali Doğan Türkmen, “Bağ-Kur ile SGK yatay geçiş için devlet büyüklerinden yardım bekliyoruz” dedi.

SGK: BUGÜN DE HİZMET VERECEĞİZ

Diğer taraftan Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılan borçlanma müracaatlarının yoğunluğu nedeniyle bugün Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlükleri ve Toplumsal Güvenlik Merkezleri’nin açık olacağını duyurdu. SGK’dan yapılan açıklamada, “Sosyal Güvenlik Vilayet Müdürlüklerimiz ve Toplumsal Güvenlik Merkezlerimize yapılan borçlanma müracaatlarının yoğunluğu göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın borçlanma müracaatlarının alınması ismine tüm Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlüklerimiz ve Toplumsal Güvenlik Merkezlerimiz 31 Aralık 2022 günü (Cumartesi) 09.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri ortasında hizmet verecektir” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir