Fiyatı altınla yarışıyor adeta şifa deposu

Sivas ve Malatya etrafında dağlık bölgelerde yetişen kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen kenger sakızı özellikleri ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda kilogramı 800 liradan alıcı bulan kenger sakızı bu yıl itibariyle kilogram fiyatı bin lira oldu. Kenger sakızı, birçok özelliğiyle de şifa dağıtıyor. Sakızın toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması hasebiyle fiyatının yüksek olduğu tabir ediliyor. Kenger sakızının diş sıhhatine, yüz felci geçiren şahısların yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına uygun geldiği biliniyor. Yurt dışına da gönderilen kenger sakızı, yurt gelen gurbetçiler tarafından da ağır talep görüyor.

“AZ ÜRETİLİYOR, FİYATI DAHA DA ÇIKABİLİR”

Kenger sakızı satışı yapan ve kenger sakızının yüz felçlerine yeterli geldiğini belirten İbrahim Güler, “Kenger sakızının en çok deneyim edilmiş yararlarından birisi, diş yapısını ve çene yapısını çok güçlendirmesi. Ağızda oluşan bakterilerin yok edilmesinde çok yararı var. Son vakitlerde rüzgârda kalmadan ötürü yüz felçleri geçiriliyor. Kenger sakızının yüz felcinin tedavisinde çok yararı var. Sakızı genelde ticari olarak Malatya’mızın Darende ilçesinde ve köylerinde üretiliyor. Darende ilçesinin merkeze bağlı köylerinde daha çok var. Tunceli ve Elâzığ, ilçelerinden de çıktığı söyleniyor lakin en çok Malatya da üretimi yapılıyor. Fiyatı, bin Türk lirası civarlarında başladı fakat daha da çıkacağı söyleniyor zira az üretiliyor” dedi.

YURT DIŞINA DA GÖNDERİLİYOR

Güler, kenger sakızını yurt dışına da gönderdiklerini söz ederek, “Gurbetçilerimizin gelmesiyle birlikte taleplerimiz çok hoş ilerliyor. Yurt dışına da gönderdiğimiz oluyor. Koruma olarak dondurucu da bekletilebiliyor. Dondurucu da bekletilen sakız istenilen vakitte kullanılıyor. Yüzde 20 yüzde 30 ortasında fiyat artışı var. Geçen yıl 700, 800 lira ortasındaydı talebin duruma nazaran üretiliyor lakin giderek azalıyor üretim. Personel fiyatı olarak fazla masraflı olduğu için üretimde düşünce oluyor. Ağustos’un ortasından sonra fiyatların biraz daha yükseleceğine inanıyorum zira az üretiliyor” biçiminde konuştu

“KENDİLİĞİNDEN YETİŞİYOR”

Diyetisyen Eda Ünal, kenger otunun bizatihi yetiştiğini belirterek , “Kenger otu, kenger sakızı, sakız otu, çadır dikeni ve konak sakızı üzere birçok ismi bulunuyor. Bilhassa iç Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerinde bulunan bir yabani ot, dağlık alanlar da kayalık alanlarda ekseriyetle yüksek bölgelerde bulunan bir bitki. Tabiatıyla yetişiyor. Çoklukla dikenli, tüylü ve mor bir yapıda oluyor. Biz bunun yapraklarını, kökünü ve meyvesini sıklıkla beslenmede yararlanıyoruz. Bilhassa yaprak ve saplarını haşlayarak yemek ve çorbalarda kullanabiliyoruz. Yalnızca soymamız bizim için çok değerli zira dış kısmı dikenli olduğu için tüketilmiyor. Bunun yanında kök kısmında bulunan sütü sakız imalatında kullanılıyor. Sivas ve etrafında bu sakız hali tüketiliyor ancak etraf vilayetlerde meyvelerinden taş dibekte dövüldükten sonra kahve yapılıyor. Sakız hali olağanda çiğnenebildiği üzere sütlü tatlılarda kendine has tadı ve kokusunda ötürü tercih edilebiliyor” tabirlerini kullandı.

“ANTİOKSİDAN DÜZEYİ EPEYCE YÜKSEK”

Ünal, kenger bitkisinin antioksidan düzeyinin yüksek olduğuna değinerek, “ Kenger sakızının birçok faydası var bilhassa antioksidan düzeyi epey yüksek, yapılan çalışmalarda bu antioksidan düzeyinin yüksekliği içerdiği fenolik bileşikten kaynaklı olduğu görülmüş. Hastalıklarda, kalp damar rahatsızlıklarında bunun yanında karaciğer esirgeyici özelliğiyle sıklıkla karşılaşılmış. Hipertansiyon hastalarında uygunlaştırıcı özelliği bulunmuş. Bunun yanında sindirim sistemi, mide rahatsızlıkları, şişkinlik, hazımsızlık üzere sorunlarda hayli tesirli olan yabani bir ottur. Bunun yanında diyabete karşı tesirli ve anti infilomatik özelliğe sahip, migren hastalığı olan şahıslarda baş ağrısının güzelleştirilmesinde tesirli olan bir ot” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir