Prof. Dr. Yusuf Dinç: 2024’te enflasyon zirve yapacak

Gülsüm YILDIRIM – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte piyasalarda hareketlilik yaşandı.

Konuyla ilgili Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Yusuf Dinç, 2024’te, enflasyonun tepe yapacağını söyledi.

“Yeni yılı, baz tesiriyle enflasyonun tepe yapacağı bir periyot bekleniyor” diyen Prof. Dr. Yusuf Dinç, “Bu da Mayıs ayına tekabül ediyor. İlerleyen vakitlerde baz tesiri aksine çalışarak, enflasyonun düşüşe geçtiği bir devir başlayacak. Böylece de Merkez Bankası amacının tutturulabileceğini düşünüyorum. Şayet tercihler bedelli TL üzerinden yapılırsa kurda, enflasyon kadar bedel kaybı öngörülüyor. Şayet enflasyon kadar TL’ye paha kaybettirilecekse, beklentinin tutmayacağını hesaplıyorum. Kıymetli TL siyaseti benimsenirse de sene sonu Merkez Bankası varsayımı ufak sapmalarla tutabilir yani 36-40 bandında bir gerçekleşme olabilir. Yoksa yaz aylarındaki düşüşün üzerinde bir istikrara gelecektir, bunu da kurda sıçramalar olmazsa diye değerlendiriyorum. Güç tarafı riskler içeriyor lakin kur kadar bu dönemde tesir yapmayacaktır.” diye konuştu.

“TÜRKİYE 2022 ÖNCESİ DÜZEYLERE DÖNMEKTE ZORLANACAK”

Rusya-Ukrayna kriziyle birlikte, dünya ticaretinde geçen yıla nazaran 2 trilyon dolarlık bir daralma olduğunu belirten Dinç, “Bu sene de Kızıldeniz’deki istikrarsızlık belirleyici olacak. Bunu da İsrail’in, bölgede neden olduğu huzursuzluğun bir sonucu olarak kıymetlendirmiş ve Kızıldeniz krizi patlamadan evvel bu noktaya dikkat çekmiştim. Kelam konusu durum dünya ticaretini olumsuz etkileyecektir lakin Türkiye’de bir tedarik zincirinin tekrar rolünü pekiştireceği bir tesir yaratacaktır. Yani dünya ile Türkiye bu manada ayrışabilir. Dünyanın ticaret hacmi düşmemiş olsaydı, sayılar 33-34 trilyon dolar olacaktı ve 2024’te de 35-36 trilyon dolarlara gidecekti. Şayet Kızıldeniz’de ve birtakım kıymetli güzergahlardaki kriz hali sürerse, Türkiye’nin 2022 öncesi düzeylere dönmekte zorlanabileceği bir yıl olacaktır.” dedi.

“2024, TÜRKİYE İÇİN DENGELENME YILI OLACAK”

2024 yılında Türkiye’de dengelenmelerin başlayacağını lisana getiren Prof. Dr. Yusuf Dinç, “Küresel konjonktürün de Türkiye’ye yardımcı olacağını düşünüyorum. Hem tedarik zincirinde Türkiye’yi ön plana çıkarabilecek gelişmeler hem de global merkez bankalarının faiz artırımlarını sürdüremeyecek olması sebebiyle faiz indirimlerini geç göreceğiz. Bu gelişmelerin hepsi global ölçekte Türkiye’nin lehine olacaktır. Emtia fiyatlarında da üst taraflı bir hareket olabilir. Metal, petrol üzere bölümlerde ham unsur fiyatları Türkiye’yi zorlayabilir lakin dengeleme yılı olacağı için portföy yatırımlarıyla sıcak para girişi olacaktır. Türkiye, maksatlarına ulaşabileceği bir iklim ortaya çıkarabilir lakin bunu da, tercih ettiği siyasetle çelişmemesi ismine ‘değerli TL’ ile gerçekleştirebilir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir