Prof. Dr. Görür: İstanbul’da en az 320 bin kişi ölümle burun buruna

Prof. Dr. Naci Görür, mümkün İstanbul sarsıntısının en az 7,2, azamî 7,6 büyüklüğünde olmasının beklendiğini söyledi. Mümkün zelzelede kentte yaklaşık 60 bin binanın çökmesinin beklendiğini hatırlatan Görür, “Her dairede 4 kişi olursa 320 bin insan direkt doğruya mevtle burun buruna kalacak demektir. Bu işin latifesi yok” dedi.

‘İSTANBUL SARSINTIDA KENDİ KENDİNİ KURTARAMAZ’

Haber Global’de Buket Aydın’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Naci Görür şöyle konuştu:

“İstanbul’da trafiğe bakın ve park yeri, sokaklarda park yeri sonlu. 59-60 bin bina çökecek. Bu binalardan sonra o yolların ne kadar kullanılacağını siz düşünün, trafiği düşünün. Göçük altında kalanları, biz emele uygun yerlere götüremeyiz. İstanbul’da hastaneye gidemediği yahut tıbbi ilgi göremediği için kaybedeceğimiz beşerler olabilir. Göçük altındaki insanları kurtarmak da yarar etmeyebilir. Zelzele sırasında olabilecekleri tasavvur etmek için olağan vakitte İstanbul’da karşılaştığımız keşmekeşleri düşünün bir kıyaslama yapın, göreceksiniz.

İstanbul sarsıntıda kendi kendini kurtaramaz. Lakin etraf vilayetlerden yahut yurt dışından gelenler kurtarabilir. İstanbul şayet sarsıntıya hazırlanıyorsa acil durum ve müdahale durumundan İstanbul’a konuşlandırılmış yatırımlarla değil etraf vilayetlere yatırım yapılarak bu hazırlığı yapmak lazım. İnsan gaflet içinde bu işi konuşmadan aman korkmasınlar demek çağ dışı. Beşerler bu tehlikeyi bu tehdidi bilmeli. bizi ne ölçüde etkileyeceğini bilmeli ki ve ona nazaran kendilerini hazırlamalı. Biz insanları korkutmak için söylemiyoruz, bu tehlikenin var olduğunu söylüyoruz ve vilayetleri bu tehdide karşı inançlı hale getirmek istiyoruz. Bunu konuşmamızı istemeyenler, bu iş için adım atmak istemeyenler. Bir yerlere havale etmek hakikat değil. 25 kentimizin içinden fay geçiyor. Bu kadar bilinçsizce fayların üzerine konut yapıyoruz, kentler kuruyoruz. Bu ülkeyi gelecek kuşaklara sağlıklı götüremeyiz.

Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu rapora nazaran 60 bin çok ağır hasar alacak. Bu 60 binin de 40 binini de biz çıkaralım, hatta 50 bin çıkaralım. Yalnızca 10 bin binada ölümlü olayların yüklü olabileceğini düşünelim. 10 bin bina her biri 4 kat koy. Beşerler direkt vefatla burun buruna kalacak. 16-17 milyonluk bir kent ve son derece sıhhatsiz gelişmiş, gecekondu mantığı ile büyümüş. Kaçak göçek bir sürü binanın olduğu bir kent. Onun için korkuyoruz. 99 mantığını ve iştahını kaybetmeseydik, 23 sene geçti, bütün ülke inançlı hale gelirdi. 1999 ruhu ve süratiyle bu iş devam etmedi. Bu biçimde sürseydi, bitmişti.

‘MAKSİMUM 7,6, EN AZ 7,2’

1999 tarihinden itibaren her an olmak kaydıyla, Marmara’da bir zelzele olma mümkünlüğü yüzde 64’tür. Bu, çok büyük bir mümkünlük. 1992’de Şarköy zelzelesi var, Marmara’nın doğusunda. Marmara’nın kuzeyinde hakikat düzgün zelzele yok. Bunun sağı ve solu kesin kırılmak zorunda. Bu yalnızca bizimle de ilgili değil. Biz bilmiyoruz diyelim lakin bunu yalnızca biz demiyoruz. Zelzele olmayacak diyen de yok. İstanbul’da azamî 7.6 büyüklüğünde, en az 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntı olur. bu bilimsel çalışmalarla uydularla, müşahede tekniğiyle, jeolojik formüllerle ortaya konulmuş bir bilimsel gerçeklik bu.

Avrupa Yakası çok etkilenecek. yerin izafi olarak makûs olduğu yerlerde zelzele dalgalarının suratı azalır ve oralarda yer ivmesi daha fazla olur, daha çok sarsar, bir sıvılaşma ve heyelanlar meydana gelir. Sarsıntının tesiri daha fazla olur, 1999 zelzelesinde Avcılar’da 1000 kişi öldü. Bu genel bir durumu yansıtıyor. fakat Avrupa Yakasında da izafi daha sağlam yerler olabilir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir