Pervin Buldan’dan Akşener’e: Kürt düşmanlığını açıkça gösterdi

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, Ardahan’da esnaf ziyaretinde bulundu. Esnafla görüştükten sonra parti teşkilatını ziyaret eden Buldan, İnönü Caddesi’nde halka seslendi. Buldan, Meral Akşener için, “Bir kere daha Kürt düşmanlığını ortaya koyduğunu bizlere açık açık göstermiştir” sözlerini kullandı.

‘KORKTUKLARININ GÖSTERGESİ…’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, iktidarın HDP’yi baskı altına almak istediğini belirten Buldan, “HDP’yi kriminalize etmek, siyaset arenasının dışına itmek ve çalışmaktan mahrum bırakmak. Ancak gittiğimiz her yerde görüyoruz ki; halkımız kararlı, hamasetli ve her yerde teveccühünü, samimiyetini ve kararlı duruşunu ortaya koyuyor. Kapatma davası; bir kumpas davasıdır. Bizden, siyasetimizden korktukları için HDP’ye kapatma davası açtılar. Kobani, kumpas davasıdır. Türkiye’de bir periyot siyaset yapan, Türkiye’nin siyasetini belirleyen kıymetli aktivistleri, şu an o davada yargılıyorlar. Bu da AKP-MHP koalisyonunun HDP ve HDP geleneğinden ne kadar çok korktuklarının bir göstergesidir” dedi.

Altılı Masa’ya ait de konuşan Buldan, DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’e yönelik isim vermeden şunları söyledi: “Altılı Masa’nın bayan bir lideri var; her gün HDP ve Kürtlere hakaret etmeyi kendisine misyon edinmiş. Nefret tohumları saçmaktan geri durmayan bir bayan lider var. Bu 6’lı masadaki bayan liderin, son küme toplantısında yaptığı açıklamalar, bir defa daha Kürt düşmanlığını ortaya koyduğunu bizlere açık açık göstermiştir.”

Buldan HDP’nin demokrasi, insan hakları ve adalet çabası verdiğini, iktidarın ise ülkeyi kutuplaştırdığını söz etti.

Ne olmuştu?

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin 9 Kasım’daki küme toplantısında AK Parti’nin heyetinin Anayasa değişikliği teklifi için TBMM’de HDP’yi ziyaret etmesine ait değerlendirmelerde bulunmuştu.

Akşener, açıklamasında şunları söylemişti: “Eğer ki şimdiye kadar Sayın Erdoğan’a iktidarı müjdeleyen şey açılım süreci olsaydı; geçtim HDP’yi, bugün, PKK’yla müttefik olurdu. Biliyorsunuz, uzun vakittir AK Parti cenahı akıllarınca bizleri, HDP ile saklı ittifak kurmakla itham ediyordu. Birtakım HDP’liler de bu açıklamaları tebessümle karşılayıp, bizi faşistlikle, faili meçhulcülükle suçlayacak kadar alçalıyordu. E tabi, Allah büyük. YETERLİ Parti’yi yaftalayanlarla DÜZGÜN Parti’yi izole etmeye çalışanlar, nihayet birebir kampta buluştu. Fotoğraf uygunca netleşti, saflar muhakkak oldu. AK Parti vekilleri, PKK’yla bir tuttukları HDP ile tıpkı masaya otururken utanmadılar. İşin farklı tarafı, HDP vekilleri de genel liderlerini tutukladığı, belediyelerine kayyum atadığı için, sabah akşam eleştirdikleri AK Parti ile birebir masaya oturmaktan zerre utanmadılar. Yaaa görüyor musunuz? Yazgıya bakın, kimler kimlerle yan yana geldi. Bu saatten sonra kimse, milletimize vatan-millet-beka tiratları atmaya kalkmasın. Hele demokrasi, barış ve müzakere hamasetine hiç başvurmasın. Bu makyavelist görüşme vesilesiyle artık takke düşmüş, kel görülmüştür. Bu kadar açık.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir