Bilim insanları ‘kişiye özel kanser tedavisi’ üzerine çalışıyor

Bilim insanları, tedavisi şimdi olmayan kanser çeşitlerine yakalanan hastalar için bağışıklık sistemi merkezli yeni bir tedavi üzerinde çalışıyor. Bu yeni çalışmada, bağışıklık sisteminin yine tasarlanarak, tümöre saldırması amaçlanıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre deneysel çalışma 16 hasta ile yapılıyor. Bu 16 hastanın her birine kendilerine özel bir tedavi uygulanıyor ve tümörlerindeki belirli bir zayıf nokta gaye alınıyor. Çalışma bağışıklık sistemindeki T hücrelerine ağırlaşıyor.

Bu hücreler, bedende devriye gezerek hücre sorunlarını araştırmakla vazifeliler. T hücreleri reseptör denilen bir protein kullanarak enfeksiyonları ve kanserojen olabilecek hücreleri işaretliyor. Lakin kanseri belirlemek, T hücreleri ile için güç olabiliyor.

Vücuda dışarıdan giren bir virüsü tanımlamak kolay olabilir ancak kanser, bizim kendi hücrelerimizin bozulmuş hali olduğu için, T hücrelerinin tespit etmesi çok daha güç. İşte araştırmanın gerisinde da, kanser işaretleyen T hücrelerinin düzeyinin artırılması fikri yer alıyor.

Araştırmacılar kanser hücrelerini yakalamayı başarmış reseptörleri olan az T hücrelerini tespit ediyor. Akabinde bu özelliği olmayan T hücreleri toplanıyor ve yine tasarlanıyor. Reseptörleri, kanser tespit edebilen reseptörlerle değiştiriliyor. Modifiye edilmiş bu T hücreler bedene tümör tespit etmesi için yine yerleştiriliyor.

CRİSPR TEKNOLOJİSİNDEN YARARLANILIYOR

T hücrelerinin kanser avcısına dönüştürülebilmesi için önemli bir genetik manipülasyon süreci gerekiyor. Genetik olan talimatnamelerinin yerine yeni talimatları yerleştiriliyor. Bunu mümkün kılan şey genetik değişim teknolojisi Crispr. “Genetik makaslar” olarak süreç gören bu teknoloji ile yaşayan hücrelerdeki DNA’larda belli ve hassas değişiklikler yapılabiliyor.

Deneysel çalışmaya öteki tedavilere karşılık vermeyen kolon, göğüs ve akciğer kanseri hastaları katılıyor. 16 hastanın 11’inde hastalık ilerlerken kalan 5’inde ise yatay bir seyire geçti.

Bilim insanları, gerçek dozları ve etkiyi ölçebilmek için daha geniş çalışmalara gereksinim duyuyor. Araştırmayı yapan gruptan California Üniversitesi çalışanı Dr Antoni Ribas, “Bu bireye özel kanser tedavisi geliştirilmesi çalışmalarında ileriye doğu bir sıçrama” diyor. Fakat terapinin tesirini tam olarak görebilmek için çok erken. Ayrıyeten çalışmanın hayli kıymetli ve vakit alıcı olduğu da söz ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir