KYK yurtlarında aynı anda deprem tatbikatı yapılacak

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü iş birliğinde “Deprem Anı, Çök Kapan Tutun ve Tahliye” tatbikatı yapılacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya nazaran, KYK öğrenci yurtlarında misyonlu yönetici, işçi ve öğrencilerin mümkün afet ve acil durum olaylarındaki yanlışsız davranış biçimleri hakkında bilgilendirilmeleri maksadıyla bugün saat 21.00’de tatbikat düzenlenecek.

Türkiye genelinde bulunan öğrenci yurtlarında uygulanacak tatbikat öncesi, Ankara’da Cebeci Site Kız Öğrenci Yurdu’nda saat 20.30’da bilgilendirme toplantısı yapılacak.

İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Erkek Öğrenci Yurdu’nda, İzmir’de Zübeyde Hanım Kız Öğrenci Yurdu’nda, Adana’da Çukurova Erkek Öğrenci Yurdu’nda, Kayseri’de Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu’nda, Kahramanmaraş’ta Avşar Kız Öğrenci Yurdu’nda, Erzurum’da Abdurrahman Gazi Kız Öğrenci Yurdu’nda ve Van’da Aişe Sıddıka Erkek Öğrenci Yurdu’nda vilayet valisi, GSB vilayet müdürü ve AFAD vilayet müdürü ile canlı ilişki gerçekleştirilecek.

2022 AFET TATBİKAT YILI ÜLKE GENELİNDE TATBİKATLAR DEVAM EDİYOR

AFAD, “Afetlere dirençli toplum oluşturma” vizyonu çerçevesinde, toplumun tüm bölümlerine yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda “2021 Afet Eğitim Yılı”nda gerçekleştirilen yüz yüze ve çevrim içi afet farkındalığı eğitimleri, 2022 Afet Tatbikat Yılı ile davranış değişikliğine dönüştürülüyor.

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında, bugüne kadar okullar, kütüphaneler, hastaneler, kamu binaları, yurtlar, huzurevleri, adliye, ceza ve tevkifevleri, havalimanları, AVM’ler ve terminallerde toplamda 66 bin 202 tatbikat düzenlendi.

12 KASIM’DA 81 VİLAYETTE TATBİKAT YAPILACAK

1999’da meydana gelen Düzce zelzelesinin yıl dönümü olan 12 Kasım’da ise AFAD uyumunda, Türkiye’de afetlere yönelik farkındalığı artırmak ve sarsıntı anında gerçek davranış biçimlerini pekiştirmek hedefiyle 81 vilayette, tüm vatandaşların iştirakiyle saat 18.57’de “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı yapılacak. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir