Kur korumalıda yenileme oranı yüzde 70

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 9 Kasım prestijiyle 2,3 milyon mudinin yaklaşık 1,5 trilyon TL’lik tasarrufunun kur muhafazalı mevduat (KKM) hesaplarında değerlendirildiğini, yaklaşık 91,6 milyar TL dayanak ödemesi gerçekleştirildiğini bildirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2023 yılı bütçesinin sunumunu yapan Nebati, “Hazine takviyeli hesaplarda yenileme oranı yaklaşık yüzde 70 düzeyinde. KKM hesaplarının toplam vadeli mevduatlar içindeki hissesi ise yüzde 27” diye konuştu. Bakan Nebati, KKM uygulamasının finansal istikrarın sürdürülmesinde aktif bir rol oynadığını açıkladı.

TÜRK LİRASI’NA İNANÇ ARTTI

KKM uygulamasıyla birlikte TL mevduatının ortalama vadesinin 2 katına yükseldiğine dikkat çeken Nureddin Nebati, dalın en değerli risklerinden olan vade uyumsuzluğunda kıymetli güzelleşme sağlandığına değindi. Nebati, “Ayrıca döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduatlardaki hissesi yaklaşık 17 puan düşüş göstererek yüzde 52,3’e geriledi” dedi. Vatandaşların KKM’ye dayanak ve teveccühleri sayesinde ulusal para ünitesinde istikrarın güçlendiğini vurgulayan Nebati, TL’ye olan inancın arttığını söyledi.

KREDİDE ÖNCELİK ÜRETİM VE YATIRIMA

Bakan Nebati, finansal istikrarın güçlendirilmesinin yanı sıra Türkiye İktisat Modeli’nin önceliklerini yerine getirmede gerçek dalın, finansmana kesintisiz ve meselesiz bir formda erişiminin epey elzem olduğunu vurguladı. Kredilerin tüketim yerine üretken alanlara yönlendirilmesi ve hedefine uygun biçimde iktisadi faaliyetle buluşmasının selektif kredi siyasetinin odağını oluşturduğunu söz eden Nebati, şöyle konuştu: “2022 yılında yaklaşık 7 bin ticari işletmemize 54 bin kredi süreci ile 71 milyar TL kredi ve 61 milyar TL’lik kefalet kullandırdık. İhracatçılara ve turizm bölümüne 150 milyar TL’lik kredi imkanı sunduk. KOBİ’lerin kullandıkları kredi hacmi ekim ayı prestijiyle 1,7 trilyon TL’yi aştı. Kredi siyasetimizde selektif yaklaşımımızı sürdürerek yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı kredi kullandırımını önceliklendirmeye devam edeceğiz.”

Nureddin Nebati

CARİ AÇIĞIN EN DEĞERLİ SEBEBİ GÜÇ FİYATLARI

2022 yılının ikinci yarısına ait öncü göstergelerin, global yavaşlamanın da tesiriyle ölçülü büyümeye işaret ettiğini vurgulayan Nebati, “Yıl geneli için yüzde 5 oranında bir büyümenin gerçekleşmesini öngörüyoruz” dedi. Güç hariç cari istikrarın fazla verme eğilimini sürdürdüğünü kaydeden Nebati, artan global güç fiyatlarına bağlı olarak yüksek seyreden güç ithalatıyla toplam ithalatın da yükseldiğini lisana getirdi. Bakan Nebati, “Cari süreçler istikrarı, güç ithalatı kaynaklı açık verirken güç hariç cari istikrar fazla verme eğilimini sürdürüyor. Ayrıyeten vurgulamak isterim ki güç faturası geçen yılın tıpkı düzeyinde kalsaydı şu an cari süreçler açığını konuşmuyor olacaktık” dedi. Nureddin Nebati, uygulanan siyasetlerle cari süreçler istikrarını orta ve uzun vadede kalıcı olarak uygunlaştırmayı amaçladıklarını söz etti.

276,8 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vatandaşları, esnafı, çiftçiyi ve gereksinim duyulan tüm alanları desteklediklerini vurgulayarak, bu yıl minimum fiyata kadar olan meblağları tüm çalışanlar için vergi dışı bırakarak 90,6 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini kaydetti. Bu süreçte atılan vergisel adımları anlatan Nebati, “Enflasyonla uğraş kapsamında bu yıl 276,8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçmiş oluyoruz” dedi. Bakan Nebati, hanelerde kullanılan doğal gazda yüzde 80, elektrikte ise birinci kademede yaklaşık yüzde 50 sübvansiyon sağladıklarını anımsatarak, “2,1 milyon haneye 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketim dayanağı sağlıyoruz. Maksadımız bu takviyenin 4 milyon haneye çıkarmak. 2023 yılında Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonuna 4,8 milyar lira kaynak ayrılması planlandı” diye konuştu.

Dünyanın en muteber pasaportunu üretiyoruz

Bakan Nebati, dünyanın en sağlam pasaportunu üretir duruma geldiklerini belirterek, “Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte dünyanın en inançlı pasaportunu üretir hale gelmiştir. Bunun için de yurt dışından farklı ülkelerden çeşitli talepler geliyor, Darphane, ilgili ülkelerle görüşmeler yaparak bu bahiste şu anda irtibat halinde” tabirlerini kullandı.

Otoda ÖTV indirimi yok

Komisyonda, milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Nebati “Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı?” sorusuna ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz” bilgisini verdi. Enflasyonun dünyanın da Türkiye’nin de ana gündem konusu olduğunu bildiren Bakan Nebati, “İçinde olduğumuz bu periyotta şu ana kadar görülmemiş zincirleme şoklarla uzun yıllar sonra bırakın gelişmekte olan ülkeleri gelişmiş ülkeler bile çift haneli enflasyonla karşı karşıyadır” dedi.

MASAK HER ŞEYİ İNCELİYOR

Muhalefetten gelen net yanılgı noksan kalemine ait soruya ise ocak-ağustos periyodunda 28.3 milyar dolarlık giriş olduğunu tabir eden Nebati, yapılan son Varlık Barışı ile yurt içinde 4.7 milyar varlık beyan edildiğini, yurt dışından ise 12,3 milyarın Türkiye’ye girdiği bilgisini verdi. Bakan Nebati, Türkiye’nin gri listeye alınmasına yönelik tenkitlere ise “Kara para aklanmasına yönelik aksiyon gücü tarafından tüm süreç takip edilmektedir. Ülkemize gelen kaynaklar MASAK tarafından incelemeye tabi tutulmaktadır”karşılığını verdi.

AVRUPA’DA ÜFE-TÜFE FARKI 4 KAT

2021 yılı başından itibaren ÜFE-TÜFE makasının, global ölçekte olduğu üzere Türkiye’de açıldığına işaret eden Nebati, “Avro Bölgesinde ÜFE yüzde 41,9 olmuşken, TÜFE yüzde 10,7’a yükselmiştir. Yani ÜFE, TÜFE’nin 4 katıdır. Bizim ülkemizde 2 katı bile değildir. Bunun yanında, ÜFE ve TÜFE aslında kapsam olarak birbirinden farklıdır. TÜFE sepetinin yaklaşık yüzde 30’u hizmetler dalını içerirken, ÜFE’de ise hizmetler kümesi yoktur. Ayrıyeten tüketici fiyatları vergi dâhil sonuncu fiyatlar iken, üretici fiyatlarında vergiler yer almamaktadır. Şu ana kadar ÜFE artışlarının büyük ölçüde TÜFE’ye yansıdığı bedellendirilmektedir. Bu nedenle, mevcut ÜFE düzeyinin önümüzdeki periyotta TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak bir baskı oluşturmasını beklemiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir