‘Faiz tek haneye düştü, fiyatlar değil ama enflasyon ve KKM düşecek’

Para Siyaseti Şurası’nın açıkladığı tek haneli siyaset faizinin piyasaya ve enflasyona tesiri çeşitli açılardan bedellendiriliyor. Ekonomim gazetesi muharriri Alaattin Aktaş, seçime kadar siyaset faizinde bir değişim olmayacağını söz etti, bu durumda enflasyonun da düşeceğine dikkat çekti. Lakin Aktaş’a nazaran tüm bunlar fiyatlardaki artışı durdurmayacak ancak Kur Muhafazalı Mevduat’ta düşüşe neden olacak.

Aktaş, iktidarın para siyasetlerinin seçim sürecine ve KKM’ye tesirlerini şöyle kıymetlendirdi:

“Geçen yıl ağustosta faiz yüzde 19 seviyesindeyken yıllık TÜFE artışı da yüzde 19’du. O ayın ortalamasındaki dolar kuru da 8.48’di.

Ya bugün? Yıllık TÜFE artışı yüzde 85 dolayında, dolar kuru da 19’u zorluyor. Ancak doların bugünkü seviyesi yanıltmasın, biz 18’leri neredeyse bir yıl evvel geçen aralıkta gördük de icat edilen KKM ile bir geri çekilme sağlandı. Sonra yine birebir seviyeye çıkılmış oldu.

Akla ister istemez şu soru geliyor değil mi:

‘Madem kur tıpkı seviyeye çıktı, çıkacaktı; enflasyon böylesine tırmandı, faiz indirildi diye vatandaş da refaha kavuşmadı, öyleyse bu indirime niçin gidildi?’

Bu sorunun cevabını kaç kere verdik:

‘Faiz indirimine iktisadın çarkları dönsün diye gidildi. Bu aslında tekraren itiraf da edildi. Bunun enflasyon değerine olduğu da söylendi.’

Bir taşla birkaç kuş!

Şimdi faiz yüzde 9’a indirildi ya, aralıktan itibaren yıllık enflasyon oranında düşüş başlayacak ve bu düşüş, harika bir gelişme, bir aksilik yaşanmazsa nisana, tahminen mayısa kadar devam edecek ya, ne söyleneceği de belirli:

‘Biz faiz inince enflasyon da inecek demedik mi, bakın işte, enflasyon nasıl da iniyor.’

Yıllık enflasyon oranındaki gerileme fiyatların gerilemesi değilmiş, ne gam!

Bu matematiksel gelişmeyi büyük bir muvaffakiyet hikayesi olarak satın almak isteyecek milyonlar olduktan sonra…

KKM; AYLARCA ARTTI, SONRA DURDU VE ARTIK DÜŞTÜ!

Kur muhafazalı mevduatta bir birinci yaşandı. Geçen yıl aralıkta başlayan uygulama ile bir yıla yakın müddettir daima artan hesaplar birinci kere geçen hafta geriledi.

BDDK bilgilerine nazaran 11 Kasım haftasında 1 trilyon 474 milyar liraya ulaşan hesaplar, bir haftada 9.5 milyar lira azalarak 18 Kasım’da 1 trilyon 465 milyar liraya düştü.

Kur muhafazalı mevduat hesaplarındaki artış esasen çok yavaşlamış ve 4-11 Kasım haftasındaki artış da 981 milyon lirada kalmıştı.

KKM hesaplarına ödenecek faizde tavan oran siyaset faizinin yüzde 9’a düşürülmesiyle daha da geriledi. KKM’de tavan faiz, siyaset faizinin lakin 3 puan üstüne çıkabiliyor. Yani artık KKM faizi en fazla yüzde 12 olacak. Halbuki kimi bankalar mevduata çok daha yüksek faiz veriyor.

Bugüne kadar KKM hesabı açtıran tasarruf sahipleri faize değil kur artışına bakarak bu uygulamayı tercih ediyordu. Artık son periyotta kur artışı da kalmadı. Münasebetiyle sadece yıllık yüzde 12 faiz almak mümkün. Bu da aşikâr k tasarruf sahibine hiç cazip gelmiyor.

Bu yüzden önümüzdeki devirde KKM’deki çözülme daha da hızlanabilir. Bu durum şimdiye kadar döviz getirisi elde etmiş tasarruf sahibini nereye gideceği, parasını nereye kanalize edeceği konusunda tereddütte bırakacaktır. Fakat KKM’nin azalıyor olması, hele hele bu türlü zaten azalıyor olması ülke iktisadının faydasına bir gelişmedir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir