İstanbul’da fırtına ve kar öncesi AKOM’dan bilgilendirdi

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, kentte beklenen fırtına ve kar yağışı öncesinde Afet Uyum Merkezi’nden (AKOM) canlı yayınla kamuoyuna bilgilendirmelerde bulundu.

Küresel iklim değişikliğinden kaynaklı mevsimsel kaymalar yaşandığına dikkat çeken Lider İmamoğlu, “Hava şartlarının da olağan kar yağışı, olağan yağmur yağışından öte ne yazık ki ani hareketlerin coğrafyalarımızı, toplumumuzu, hayatı çok etkilediğini biliyoruz. Bu, iklim değişikliğinin bize yaşattığı durumlar. Sorumluluklarımızın tamamı bizim olduğu kadar, iş birliği halinde hem kamu kurum ve kuruluşlarımızla hem de toplumumuzla paylaşırsak kolaylaştırıcı olacağını biliyoruz. Ki burada AKOM’da yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyemizin kuruluşları yok. Birebir vakitte İstanbul’umuzun her noktasında katkı sunan, başta ulaşımla ilgili alanları olmak üzere, Karayollarından Kuzey Marmara Otoyolu’na, İstanbul Havalimanı’ndan öbür kurum, kuruluşlarına varıncaya kadar herkesin, her kurumun temsilcisi var. Münasebetiyle ortak akılla hareket ediyoruz. Bir ortada konuşuyor, düşünüyor ve tahliller üretiyoruz” dedi.

“SOĞUK HAVA KUZEYDEN GİRİŞ YAPTI”

Önümüzde soğuk bir hava sürecinin olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Bugün itibariyle soğuk hava dalgası, bizimle buluşmaya başladı. Bilhassa güne Silivri, Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinden giriş yapan, kuzeyden gelen bir hava akımı var. Şu anda yağmur ve karla karışık yağmurla başladı gün. Fakat ilerleyen saatlerde kara dönüşeceği noktalar epeyce fazla var. Bugün bilhassa öğlenden sonra başlamak üzere, gece boyunca devam edecek olan fırtına en değerli başlık. Arkadaşlarımın verdiği meteorolojik rapordaki öngörüsü, saatte 60 ila 90 kilometre hızla esecek çok sert bir fırtına. Olağan bu fırtınayla birlikte kuvvetli bir kar yağışı da bekleniyor. ‘Sibirya kökenli’ diye tanım edilen soğuk hava dalgasının tesiri, fırtınayla birlikte artacak. Hatta sıfır derecenin bile -5, -6, -7’lere hissedilmesi öngörülüyor” bilgilerini paylaştı.

“PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK”

Kendileri önlem alırken, vatandaşlara da misyonlar düştüğüne vurgu yapan İmamoğlu, “İnsanlarımızın böylesi sert hava şartında da çok dikkat etmesi lazım. Seyahatlerini ona nazaran planlaması lazım ve baştan söyleyelim: Mümkün olduğu kadarıyla da dışarıya çıkılmaması ve hatta mümkünse, bir seyahat yapacaksa da toplu taşımanın kullanılması kıymetli bir ikazdır, diye tabir edeyim” biçiminde konuştu. Meteoroloji’nin İstanbul’un perşembe gününe kadar tesirli bir yağış dalgası içerisinde olacağı ikazında bulunduğunu yineleyen İmamoğlu, “Valiliğimizden okullarla ilgili ya da kamu çalışanlarıyla ilgili bir açıklama yok. Bu vakit dilimi içerisinde şayet bu türlü bir önlem alınırsa da bunu tekrar vatandaşlarımızla paylaşacağız” formunda konuştu.

İmamoğlu, grupların sorumlu oldukları 4 bin 23 kilometrelik yolda oluşturulan 589 müdahale noktasında hazır bekleyeceklerini belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin karla uğraş çalışmalarını ve aldıkları tedbirleri de kamuoyuyla paylaştı.

Başkan İmamoğlu ayrıyeten vatandaşlara bu süreç içerisinde ‘toplu taşıma kullanın’ ikazında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir