Polisin ‘yanlış’ ikizi yakalaması Meclis gündeminde

ANKARA – Diyarbakır’da polis “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla aranan ‘Hasan Kocakaya’ yerine kanser tedavisi gören ikiz kardeşi Hüseyin Kocakaya’yı gözaltına aldı. Kocakaya ailesinin ve avukatların tüm teşebbüslerine, karakoldaki parmak izi tespitine karşın Hasan Kocakaya, ‘Hüseyin Kocakaya’ denilerek tutuklandı ve Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Başkanlığı’na müracaatta bulunarak bahse dair adım atılmasını talep etti. Polisin Kocakaya ailesine, “Hüseyin’i getirin, Hasan’ı alın” dediğini de hatırlatan HDP’li Kaçmaz müracaatında, “Halk fıkralarında rastlanacak bu durumun Türkiye’de gerçekleşmiş olması yargıya inancın neden azaldığına açıklayıcı bir örnek olmuştur. Hasan Kocakaya’ya yönelik hak ihlali kelam mevzusudur. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komitesi’nin mevzu hakkında bilgi edinmesi ve gerekli adımları atmasını arz ve talep ederim” tabirlerine yer verdi.

Öte yandan HDP’li Kaçmaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a da hususa dair dilekçe gönderdi. Kaçmaz, Adalet Bakanı Bozdağ’dan kelam konusu hak ihlalinin giderilmesini talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir