İsrail’de yeni hükümetin kurulmasında kaos yaşanıyor

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine nazaran, ülkede hükümeti kurma sürecinde hâlâ muahedeye varılamadı.

Netanyahu ile savunma bakanlığı için talepte bulunan Dini Siyonizm Partisi önderi Bezalel Smotrich ortasında bir uyuşmazlık olduğuna işaret edildi.

İki başkan ortasında dün yapılan toplantının gergin bir havada geçtiği belirtilen haberde, Netanyahu’nun, Savunma Bakanlığı’nın Smotrich’e devredilmesinin ABD idaresi ile bir çatışmaya yol açmasından kaygı duyduğu tabir edildi.

Siyonist başkan Smotrich’in görüşmede Netanyahu’ya “Bir bakanı kimin atayacağını Amerikalılar mı belirliyor?” halinde kelam söylediği bunun üzerine Netanyahu’nun sonlandığı tez edildi.

Jerusalem Post gazetesinin bugünkü haberinde ise Netanyahu’nun güvenoyu almak için hükümetini İsrail Meclisi Knesset’e çarşamba gününü sunmayı planladığı bildirilmişti.

Gazetenin haberinde Netanyahu’nun tarih belirleyerek, Smotrich’e müzakerelerde iş birliği yapması ve taleplerini hafifletmesi için baskı yapmayı amaçladığı aktarılmıştı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimlerde eski Başbakan ve muhalefet başkanı Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli Meclis’e 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 13 Kasım’da Netanyahu’yu hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Yasa gereği Netanyahu’nun hükümeti kurmak için iki hafta uzatılabilecek formda 28 gün müddeti bulunuyor.

Netanyahu hükümetinin güvenoyu alabilmesi için 120 milletvekili bulunan İsrail Meclisi’nde 61 vekilin dayanağını alması gerekiyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir