İşgalci İsrail ramazan ayında Mescid-i Aksa’yı savaş alanına çevirdi: Cami içindeki Müslümanlara plastik mermi ve coplarla saldırdı

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek Kıble Mescidi’ne sığınanlara ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etti.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin Musevilerce kutsal Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme davetleri üzerine teravih namazının akabinde bir küme Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı.

Aralarında bayan ve çocukların da yer aldığı küme, Kıble Mescidi’nin kapılarını kapattı. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek paklık vazifelileri ve Müslümanları buradan güç kullanarak çıkardı, Aksa’nın kapılarını kapattı.

Kıble Mescidi’nin etrafını sararak mescidin çatısına çıkan İsrail polisi, mabedin camlarından kimilerini kırarak evvel içeridekilere ses bombasıyla müdahale etti. Mescid’deki kümeden kimileri havai fişek atarak İsrail polisine direnmeye çalıştı. İsrail polisi, daha sonra Kıble Mescidi’ne girerek içeridekilere ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve kauçuk kaplı mermilerle müdahale etti.

İsrail polisinin, mescide sığınan ortalarında bayanların da yer aldığı kümesi coplarla saldırdığı manzaralar toplumsal medyada paylaşıldı.

Filistin Kızılayı, olayda çok sayıda kişinin yaralandığını ve yaralılara müdahale için sıhhat gruplarının Aksa’ya gerçek harekete geçtiğini bildirdi.

Filistin Kızılayı, ikinci açıklamasında İsrail polisinin sıhhat gruplarının yaralılara müdahale edilmesini engellediğini aktardı. Görgü şahitleri, olayda çok sayıda yaralı olduğunu aktardı.

Türkiye, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini lanetledi

Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini, Kıble Mescidi’ne sığınanlara müdahale etmesini ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almasını lanetledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail güvenlik güçlerinin, dün geceden itibaren Harem-i Şerif’in kudsiyetini ve tarihi statükoyu ihlal ederek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini, Kıble Mescidi’ne sığınanlara müdahale etmesini ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almasını lanetliyoruz” tabirine yer verildi.

Mübarek ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik bu hücumların “hiçbir biçimde kabul edilemez” olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Başta Gazze olmak üzere şimdiden bölgeye sirayet eden tırmanmadan büyük tasa duyuyoruz. İsrail hükümetinin, bölgede tansiyonun daha da tırmanmasına yol açabilecek her türlü tahriki, hareketleri ve taarruzları derhal durdurması gerekmektedir.”

Filistin’den Mescid-i Aksa için bölgesel ve memleketler arası seviyede harekete geçilmesi çağrısı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarının durması için bölgesel ve milletlerarası çerçevede harekete geçilmesi davetinde bulundu.

Şeyh, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin idaresinin, Arap ülkeleri ve dünyadaki öteki ülkelerle ağır telefon diplomasisi yürüttüğünü aktardı.

“İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın ve namaz kılanlara yönelik yabanî taarruzları, bölgesel ve milletlerarası çerçevede hemen harekete geçilmesini gerektiriyor” sözünü kullanan Pir, herkesin, kutsal yerleri ve burada ibadet edenleri İsrail’den müdafaa konusundaki sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail uçakları Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin batısında iki noktaya hava saldırısı düzenledi.

İsrail güçlerinin bu gece Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına karşılık Gazze Şeridi’nden İsrail’e roketler atılmasının akabinde İsrail uçakları Gazze’yi bombaladı.

İsrail basınının aktardığına nazaran, İsrail savaş uçakları, Gazze’nin batısında iki farklı noktayı vurdu.

Saldırıda yaralanma yahut can kaybına ait İsrail yahut Filistin tarafından açıklama yapılmadı.

Bu gece, Fanatik Yahudi yerleşimcilerin Musevilerce kutsal Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme davetleri üzerine teravih namazının akabinde bir küme Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığınmıştı.

İsrail güçleri, sahur vaktinde Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskın sırasında, Kıble Mescidi’ne sığınanlara şiddet kullanarak müdahale etmiş, kutsal mabedi savaş alanına çevirmişti. İsrail güçlerinin baskını sabah namazının akabinde da devam etmişti.

Baskınlarda, Kıble Mescidi’ne sığınan 200’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının akabinde abluka altındaki Gazze şeridinden İsrail istikametine roketler atılmıştı.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Sderot kenti tarafına beş roket atıldığı, bunlardan dördünün hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği aktarılmış, bir roketin de açık yere düştüğü belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir