Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe özür diledi

BBC’nin haberine nazaran, 2. Margrethe, ailenin değişikliğe reaksiyonunun akabinde hususa dair yazılı açıklama yaptı.

2. Margrethe, kararını değiştirmezken, ailesinin yansısını “hafife aldığını” vurgulayarak özür diledi.

Monarşinin “zamana uygun” olmasını istediğini, kararını uzun vakit evvel verdiğini belirten 2. Margrethe, kurumun bu şekilde “geleceğe hazır hale geleceğini” kaydetti.

Torunlarının ve çocuklarının kendisinin gururu ve en büyük sevinç kaynağı olduğuna dikkati çeken 2. Margrethe, “Şimdi umarım aile olarak bu durumda huzuru bulabiliriz.” sözünü kullandı.

“Prens” ve “prenses” unvanlarının sona ereceği bildirilmişti

Kraliyet’ten yapılan açıklamada ise Kraliçe’nin, 1 Ocak 2023’ten itibaren Prens Joachim’in soyundan gelenlerin unvanlarını yalnızca Monpezat “kont” ve “kontesi” olarak kullanmalarına karar verdiği ve bu soydan gelenlerin şimdiye kadar sahip olduğu “prens” ve “prenses” unvanlarının sona ereceği bildirilmişti.

Açıklamada, Kraliçe’nin 4 torununun Kraliyet’in resmi üyeliğinin gerektirdiği özel konular ve vazifelerle sonlandırılmadan kendi hayatlarını “çok daha büyük ölçüde şekillendirebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak” istediği aktarılmıştı.

Prens Nikolai, Prens Felix, Prens Henrik ve Prenses Athena’nın Danimarka tahtına çıkma sırasındaki yerlerini koruyacakları kaydedilmişti.

2. Margrethe’in küçük oğlu Prens Joachim, karardan dolayı üzüldüğünü vurgulayarak, “Çocuklarıma bu biçimde davranıldığını görmek hiç güzel değil. Çocuklar kendilerini hiç anlamadıkları bir durumun içinde buldu.” sözünü kullanmıştı.

İsveç Hükümdarı Carl 16. Gustaf da 2019’da torunlarının unvanlarını elinden almıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir