İngiltere’de tartışma yaratan ödül: Elektrik faturalarınızı ödüyoruz

Avrupa, Rusya-Ukrayna savaşıyla büyüyen güç krizi nedeniyle kuvvetli bir kışa hazırlanırken, birçok ülkede güç fiyatlarındaki süratli artış enteresan durumlara yol açıyor.

Enerji krizinin ve artan hayat pahalılığının sarstığı İngiltere’de bir televizyon programında verilen büyük ödül şaşkınlık yarattı. ITV kanalında yayınlanan This Morning (Bu Sabah) programının ‘Spin to Win’ isimli müsabaka kısmında, telefonla bağlanan yarışmacılara verilen ödüllerden biri de “4 ay müddetle elektrik faturalarını ödeme” kelamı oldu.

Sunucunun çarkı çevirerek ödül dağıttığı programda “4 ay mühletle elektrik faturalarını ödeme” mükafatı izleyicileri şaşırttı. Programın sunucusu Phillip Schofield, dün yayınlanan kısımda “Bu hafta her zamanki para ödülünün yanında bir de 4 aylık elektrik faturanızı ödemenize yetecek fazladan bir para ödülümüz var” dedi. Programın öbür sunucusu Holly Willoughby da bu yeni mükafata “Vay canına, bu şu anda hakikaten de çok önemli” diyerek reaksiyon verdi.

Ödülü kazanan kuzey Londralı bir izleyici de, ocak ayına kadar elektrik faturalarını düşünmeyecek olmanın kendisini çok rahatlattığını, son devirde faturaları ödemekte hayli zorlandığını belirtti.

‘BU NOKTAYA NASIL GELDİK?’

İlginç ödül, tartışmaları da beraberinde getirdi. Birtakım izleyiciler, bir televizyon programında bu türlü bir ödül verilmesinin İngiltere’nin zayıflığına işaret ettiği yorumunda bulundu. Birtakım şahıslar, “Bu noktaya nasıl geldik” diyerek İngiltere’deki durumu “distopya” olarak niteledi. Mükafatı olumlu karşılayan izleyicilerse yiyecek kuponunun da mükafatlar ortasına eklenmesini istedi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı savaş ve Rusya’yı amaç alan yaptırımlar nedeniyle Avrupa’da yaşanan güç sorunu krize dönüştü ve kış aylarında daha da yakıcı hale gelmesi bekleniyor. Birçok ülke kış öncesi tasarruf uygulamalarını arka arda hayata geçirirken birçok uzman, İngiltere’nin krizden en fazla etkilenecek ülkeler ortasında olduğunu ve bu kışın “felakete dönüşeceğini” söylüyor.

GAZPROM YAYINLADIĞI GÖRÜNTÜYLE AVRUPA’YLA DALGA GEÇTİ

Kriz büyürken Avrupa’ya doğalgaz akışını geçen hafta büsbütün kesen Rus güç devi Gazprom, Avrupa’ya gözdağı niteliğinde bir görüntü paylaştı. Görüntüde Gazprom’un doğalgaz akışını kestiği ve akabinde Avrupa’nın buz tuttuğu, ocakların söndüğü görülüyor.

Videoda çalan Rusça müzikte da “Bu kış uzun olacak. Yalnızca kasvet ve kar kalacak” kelamları dikkat çekiyor.

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, dün yaptığı açıklamada Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i arzı keserek ve piyasaları manipüle ederek enerjiyi bir silah olarak kullanmakla suçlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir