İbrahim Kalın: İzin istemeyiz, sadece müttefiklerimizle koordine ederiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera İngilizce kanalında katıldığı programda, gündeme ait soruları yanıtladı.

Türkiye’nin İstanbul İstiklal Caddesi’nde düzenlenen terör saldırısının akabinde Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği hava akınlarına (Pençe-Kılıç harekatı) değinen Kalın, “havadan yahut karadan bu teröristlerin peşinden gidileceğini” söyledi.

Kalın, “İstanbul’daki terör saldırısının ardında YPG/PYD’nin olduğuna dair ellerinde açık kanıtlar olduğunu” öne sürdü, bombayı yerleştiren teröriste yardım edenlerin de gözaltına alındığını anımsattı.

PKK’nin son yıllarda taktik değişikliğine gittiğini savunan Kalın, “Suriyeli Kürt denilen yahut başkaları yerine, bir çeşit kendilerini örtbas etmek için farklı milletten şahısları kullanıyorlar. (Bu saldırı) Açıkça PYD/YPG tarafından koordine edildi” diye konuştu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyonda PKK, PYD/YPG ögelerini vurduğunu, ABD yahut Rus güçlerini maksat almadığını söyleyen Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– (ABD ve Rus güçlerine) Doğal bu ögelerden uzak durmalarını söylüyoruz. PYD/YPG bir noktada ABD bayrağını, öteki noktada da rejim bayrağını kendisini korumak için kullanıyor. ‘Burada Amerikalılar var bize saldıramazsınız, rejim güçleri burada, bize saldıramazsınız’. Yakın vakitte, çok az olsa da geçmişte bunu bazen Ruslarla da yapıyorlardı. Bana nazaran bu durum PYD/YPG’nin ABD ile olan ittifakını Suriye’nin kuzeyindeki varlığını yasallaştırmak için kullandığını gösteriyor.

– ABD’li müttefiklerimize, ABD’lileri, sivilleri, Rusları, İranlıları ya da başkalarını maksat almayacağımız, bizim amaçlarımızın bilhassa PKK, PYD/YPG ögeleri olduğu iletisini gönderdik.

– (Rusya ve İran’ın Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakıp yakmadığına ait soruya) Ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda müsaade istemeyiz, yalnızca müttefiklerimizle koordine ederiz.

– 2019’da ABD ile varılan mutabakat doğrultusunda Washington idaresinin PYD/YPG unsularını Türkiye sonundan 30 kilometre uzağa uzaklaştırması gerekiyordu. Fakat bu muahede ihlal edildi.

– (PYD/YPG’den kara operasyonu halinde Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ terör örgütü mensubu tutukluların tutulmasını garanti edemeyeceği açıklamaları) Bu, PYD/YPG’nin müzakereler için, ABD’li ve Avrupalılardan daha fazla dayanak, askeri, siyasi, basın takviyesi almak için DEAŞ tutuklularını siyasi rehine olarak kullandığını gösteriyor.

– Bu tıp bir (Erdoğan-Esed) görüşme için acil bir planımız yok lakin Cumhurbaşkanımız, ‘Sorumlu davranırsan, güvenlik kaygılarını giderirseniz ve siyasi sürecin ilerlemesine müsaade verilirse, ondan sonra siyasi sürecin ilerlemesi, Suriye halkının korunması, bölgesel barış ve güvenliğin sağlanması, Türkiye-Suriye sonu boyunca güvenliğin ve sistemin sağlanması üzere şeyler olursa baht vermeye hazırım’ bildirisi gönderiyor. Yani (Cumhurbaşkanı Erdoğan) çabucak görüşme ya da yalnızca buluşmak için söylemiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir